ДА ЛИ БЕБЕ САЊАЈУ? Постоје ТРИ ЗНАКА који ће Вам сигурно рећи да је НОВОРОЂЕНЧЕ имало снове
"Иако не можемо с бебом разговарати о томе шта је сањала, постоје знакови који нас упућују на то."
Многе родитеље новорођенчета занима сањају ли њихове бебе. Научници сматрају да сањају!
Делови мозга који контролишу нашу "сањалачку" активност рано се развијају те су активни и пре рођења. Бебе спавају знатно више од одраслих. Све до трећег месеца бебе проведу 50 одсто времена у РЕМ фази сна, у којој сањамо.
КО ГОД СПОМЕНЕ РЕЧ "КОРОНА" МОРА ДА ПЛАТИ 2 ЕВРА: Генијалан НАЧИН да сакупе ДОНАЦИЈЕ за ХУМАНИТАРНУ ПОМОЋ
ТУГА НЕ ЈЕЊАВА! Мачак Муамера Зукорлића после 2 МЕСЕЦА идаље лежи на ГРОБУ СВОГ ГАЗДЕ (ФОТО)
Не знамо шта бебе тачно виде у сновима, али научне претпоставке се темеље на степену когнитивног развоја бебе у одређеној фази живота, те фази у којој се налази развој њихове имагинације. Др Саид Shanawani, неуролог и стручњак за снове из болнице у Њу Џерзију, објашњава да се мозак у РЕМ фази понаша идентично као и кад смо будни, односно активан је и стално процесуира информације.
Управо због тога, научници верују да је ово врло важна фаза бебиног развоја. Тако већ нерођена беба, сматрају, може сањати о звуку мајчиног гласа или мутним светлосним сликама које продиру до ње, док новорођенче може сањати о лицима и облицима које упознаје.
С друге стране, научници кажу да, упркос томе што знају да бебе сањају, нису сигурни могу ли бебе имати ружне снове, односно ноћне море. С обзиром на то да бебе већ у првих неколико месеци живота имају сећања на неке осећаје или стања која су им била неугодна, попут осећаја хладноће, глади или мокре пелене, научници сматрају да је могуће да таква сећања утичу на квалитет снова.
Да бебе сањају, чак и пуно више од одраслих, тврди и др Алан Грин, професор педијатрије са Универзитета Стенфорд. Беба од седам дана најчешће спава 16 сати на дан, а бебе до 12 месеци могу преспавати и 18 сати у дану. Бебама снови, баш као и одраслима, помажу у процесуирању проживљеног.
- Иако не можемо с бебом разговарати о томе шта је сањала, постоје знакови који нас упућују на то. Један од првих је расположење након буђења. Ако је срећна и насмешена, сањала је нешто лепо, а ако је нервозна и плаче, тад је у сну вероватно процесуирала неки мање угодан доживљај, попут глади или неудобне пиџамице - каже др Грин.
Ноћне море се јављају око друге године јер деца тад почињу да разумеју да се у животу догађају и ружне ствари, а почињу развијати и осећај страха. Предност те доби је да деца могу описати своје снове. Како би им помогли да их процесуирају, родитељи могу предложити детету да нацрта шта је сањало и разговарати о томе.
Напомиње како постоје три сигурна знака да је беба сањала.
Први је бебино трзање у сну. Научници на универзитету у Ајови сматрају да ти покрети показују да беба у сну ради на некој од својих физичких способности које на јави, из дана у дан, све више напредују. Тако, наглашава др Грин, ако беба у сну трза вратом и главицом, неће проћи дуго кад ће почети сама да држи усправно главицу.
Други знак да сања је смешкање. Научници су уверени да се беба, чак и у доби од само месец дана, смешка у сну јер ужива сањајући нешто лепо.
Трећи знак да беба сања је помицање зеница испод капака, што је и код одраслих знак да сањају. Научници са универзитета у Тел Авиву открили су, наиме, да сваки пут кад нам се зенице помакну у сну, сцене у сновима се мењају.