Без шале! Ових 6 чињеница о СМЕХУ сигурно нисте знали!
А неке ће вас и насмејати!
Људи су се смејали пре него што су проговорили
Неки научници сматрају да је смех био начин којим су људи успостављали контакт милионима година пре него што су развили довољну снагу плућа која би им омогућила говор. Механизам смејања тако нам је дубоко "усађен" да се зна да се смеју и бебе старе свега 17 дана! Не само да се зна, него су и "ухваћене" и снимљене.
ТИТО ЈЕ ОВУ ЖЕНУ ВОЛЕО ВИШЕ ОД ЈОВАНКЕ: Ево ко је једина жена која је Брозу СЛОМИЛА СРЦЕ
У прилог овој тези иде и чињеница да и деца која су рођена слепа и глува могу да се смеју, иако нису имала како то да науче.
Смех је ретко повезан са хумором
У књизи "Смејање: Научна анализа", др Роберт Провин, професор психологије и неурологије на Универзитету Мериленда у Балтимору, позива се на резултате врло занимљиве студије. Др Провин и његови студенти слушали су уобичајене конверзације посетилаца локалних тржних центара. Забележено је 1.200 "епизода смејања", од којих је свега 10 одсто било изазвано неком шалом.
У Калифорнији отворен Музеј селфија, трага се за коренима феномена (ВИДЕО)
- Смех заиста има моћ да повеже појединце, тако да се осећају као да припадају групи - каже др Провин.
Пацови и мајмуни могу да се смеју
Звучи чудно, можда чак и малчице застрашујуће, али током неколико истраживања регистрована је "вокализација изазвана голицањем" (смех, заправо) код примата.
Познато је да је и Коко, горила која је умела да комуницира знаковним језиком, имала и посебан звук "хо, хо" који је упућивала посетиоцима који су јој били нарочито симпатични, подсећа Пени Патерсон, председница Горила фондације за заштиту ових величанствених животиња.
КАКО, БРЕ, ТО МЕЂУ ЉУДЕ?! Нећете веровати шта је овај Београђанин унео у градски бас! Ооогрооомно је
А пацови су, наводно, врло голицљиви, нарочито ако их заголицате по врату. Током студије спроведена на "Боулинг Грин" државном универзитету, др Јак Панксеп и његови студенти утврдили су да се бебе пацови оглашавају кикотавим цичањем високе фреквенције, кад их мало заголицате. И др Панксеп и његови студенти тај звук су окарактерисали као смех.
Парови који се смеју заједно, остају заједно
Др Роберт Левинсон, професор психологије на Берклију у Калифорнији, спровео је истраживање током којег је од испитаника који су у дужим везама тражио да кажу шта их највише нервира код партнера. Парови који су те разлике и остале стресне ситуације превазилазили налазивши и нешто смешно у њима не само да су се у конкретном тренутку боље осећали, већ су генерално своју везу доживљавали као бољу и квалитетнију. Испоставило се и да такве везе дуже трају.
НИЈЕ ПРЕВАРА? Неверна девојка се ПОВЕРИЛА другарици, а када видите ШТА је за њу ВАРАЊЕ... (ФОТО)
Смех је "заразан"
Кад видите групу људи која се смеје, не можете да се не насмешите, зар не? Ово је зато што је вашем мозгу готово немогуће да не пошаље такву "наредбу". Истраживања су показала да наш мозак реагује чак и на аудио снимак смејања. Кад слушате смех, активира се зона у мозгу која шаље поруку мишићима лица да крену у акцију и ви се смејете.
Фууј! Отворили су гумену играчку и ШОКИРАЛИ се оним што су угледали! (ВИДЕО)
Слика МАНИЈАКА шири се интернетом брзином муње! Људи су престрављени, због његових ОЧИЈУ! (ФОТО)
Смејање троши калорије
Само десетак, 15 минута смејања у току дана може да сагори и до 40 калорија, и то је научно доказано студијом спроведеном на Вандербилт универзитету. Кад се смејемо, расте нам пулс и потрошња кисеоника, баш као и кад вежбамо.