ЦРНА СВАДБА ТОКОМ ЗАБРАНЕ ОКУПЉАЊА: РИТУАЛ се одржава на ГРОБЉУ, али има сасвим другу сврху! Невероватно!
Неверица!
У време великих епидемија које су погађале људски род, заједнице су различито реаговале на кризу.
Док су неки тражили медицинску помоћ, други су утеху налази у празноверју.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/03/profimedia-0515087886.jpg?itok=06l7NDxr)
Ево како да пијете ЗЕЛЕНИ ЧАЈ уколико сте на ДИЈЕТИ: Важно је да се придржавате овог правила
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/18/pjimage_1.jpg?itok=8Qz0U-wN)
ОВАКО ЗАПРАВО ИЗГЛЕДА "ЦРНА СВАДБА" Прави снимак из села Србово - један обичај био нарочито бизаран (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/19/sahrana.jpg?itok=-Q413KDm)
ЈЕЗИВИ ОБИЧАЈИ У СРБИЈИ ЗА КОЈЕ НИСТЕ ЗНАЛИ: Црна СВАДБА са ПОКОЈНИКОМ и данас се памти!
У неким претходним временима, људи су веровали да су несреће и епидемије резултат клетве или божја казна, а кривица је увек падала на жене.
Током пандемије колере, која је почела 1863. и трајала до 1875. године, рабин у централној Украјини је за пошаст оптужио Јеврејке које су носиле кринолине и минђуше. Као резултат тога, жене су нападане на улици.
Још један од начина да се спречи епидемија било је црно венчање, ритуал који никоме није наносио зло, а у себи је носио и црту доброчинства. Млада и младожења су пажљиво бирани. Често су били сирочад, бескућници или физички инвалиди, који су имали мале шансе да ступе у брак. Свадбе су финансирали имућни чланови заједнице.
Након венчања, заједница се обавезивала да помаже брачни пар, а заузврат су се надали да ће душе покојника наградити њихове напоре и заузети се да блокирају пошаст која их је снашла. Због тога су се венчања одржавала на гробљу.
Први историјски извештај о црном венчању датира из 1831. године. Одржано је у Русији, током пандемије колере. Писани трагови постоје и о церемонији која се збила 1849. године у пољском граду Кракову. Неки историчари тврде да је пракса далеко старија.
Када су Јевреји из источне Европе емигрирали у Сједињене Државе, негде на прелазу у 20. век, понели су са собом овај обичај. Током разорне епидемије шпанског грипа, очајне јеврејске заједнице широм Америке венчале су десетине младих парова.
Једно венчање се одржало у близини Кобс Крика у Филаделфији, октобра 1918. године, између Харија Розенберга и Фани Џејкобс. Догађају је присуствовало више од хиљаду људи, али према званичним подацима, ни Хари ни Фани нису преживели шпанску грозницу.
Прошле године, на гробљу у израелском градићу Бнеи Браку одржана је управо једна таква церемонија. Како је на снази била забрана окупљања, венчању које је обављено испод црног балдахина присуствовало је двадесетак особа. За младожењу се зна да је сироче, а младин идентитет није откривен. Њих двоје се никада раније нису срели.