ЧУДНА СИМБОЛИКА КОЈА СЕ ВЕЗУЈЕ ЗА ОВУ ВОЋКУ: Зашто за неког кажемо да је КАО ПАО С КРУШКЕ?
Потпуно бизарно
Фраза "пао с крушке" је добро позната народу и учестало се користи. Углавном је синоним за глупост, збуњеност, смушеност, а да ли заправо занате како је настала и одакле "вуче корене"?
У старој религији крушка је имала бољи углед и чак уживала известан култ, за шта се наводе и бројни примери.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/16/profimedia-0152438354.jpg?itok=Oxf_f5UR)
БУКВАЛНО УСИСАВАЈУ ПРАШИНУ: Ево како да ПОКУПИТЕ и последњу честицу из куће уз помоћ ових ТРИКОВА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/11/11/profimedia-0361410646.jpg?itok=W1XH5vlE)
САНКЦИОНИСАНЕ ЧАК И РУСКЕ МАЧКЕ: На светским фестивалима се до даљњег забрањује учешће мачкама које се узгајају у Русији
Они који би се обрели на дрвету крушке и потом са ње пали, сматрани су за неразборите, луде и глупе људе. Супротно, израз "нисам ја пао с крушке" значио би - нисам луд, глуп, наиван.
Крушку срећемо у још неким српским изрекама, а са препознатљивим наравоученијима, као што су, на пример, "Крушка му пала у крило", "Крушка не пада далеко од стабла", "Меша крушке и јабуке".
Уз њих су и изреке са јасним и шаљивим наглашавањем њеног слатког плода: "Док су међеда навукли на крушке отргли су му уши; а док су га свукли с крушака, отргли су му и реп!"
У речнику Матице српске додаје се и фраза: као с крушке, у контексту начина одговарања на нечије питање. Синоним је за нељубазно, набусито, цинично.