Да ли је Србија НАЈСРЕЋНИЈА земља на свету? Ево шта кажу светска истраживања
Класификација коју подржавају Уједињене нације се објављује од 2012. године и користе се анкете Галупа у којима се од становника тражи да искажу своје субјективно осећање добробити, а ти одговори се затим укрштају са БДП-ом и индикаторима солидарности, индивидуалне слободе и корупције да би се дошло до оцене на скали до десет, преноси агенција Франс прес. Оцене се утврђују према званичном списку од 150 земаља.
Србија је на 48. месту на скали среће, а испред ње је Косово које се рангира одвојено на 33. месту.
У региону је испред Србије Словенија на 29. месту, а иза су Хрватска на 60. месту, БиХ на 64, Црна Гора на 70. Бугарска на 78. месту, Албанија на 94. и Северна Македонија на 94. месту.
Немачка је на 13. месту, Канада 14, Велика Британија 17, САД 19, Француска 21, Бразил 35, Јапан 56, Русија 76. и Кина 84, према званичном списку од око 150 земаља.
Индија је велика светска сила са најлошијим положајем, и налази се на незавидном 139. месту.
Према ранг листи, најмање срећна земља на планети је Авганистан са оценом 2,25, испред Зимбавеа, Руанде, Ботсване и Лесотоа.
Поредећи податке из 2020. са претходним годинама да би се одредио утицај пандемије коронавируса, аутори студије су приметили знатно „повишену фреквентност негативних емоција у око трећини земаља“.
Међутим, у 22 земље тај индикатор је био позитиван, а према речима једног од коаутора студије Џона Хеливела, изненађује што у просеку није било пада осећања добробити када су људи оцењивали сопствени живот.
Он је рекао да је могуће објашњење да људи виде ковид 19 као заједничку претњу која долази споља и делује у целом свету и која доноси веће осећање солидарности и емпатије.
Упркос дугим зимама и репутацији њихових становника да су усамљеници, нордијске земље имају врло висок животни стандард, јавне службе које добро функционишу, пуно природе, шума и језера, а врло су добро оцењене и када је реч о солидарности и борби против сиромаштва и свих врста неједнакости, пише Франс прес.