ДА ЛИ ПОСЕДУЈЕТЕ ЕМОЦИОНАЛНУ ИНТЕЛИГЕНЦИЈУ? Ових 6 ствари ће ти дати одговор!
Добро обрати пажњу...
Конобар који смирено и љубазно говори с гостом који се гласно жали на услугу, разборит пријатељ који вас зове када вам је најпотребнији. Саосећајни, али сабрани спасилац који помаже жртвама. Партнер који се ретко љути, лако опрашта и преузима одговорност за своје акције.
Шта све ови људи имају заједничко? У две речи – емоционалну интелигенцију.
Жваћемо право мало благо! Погледајте шта се све може направити од рециклиране жваке! (ВИДЕО)
Релативно нов термин у друштву и психологији, емоционална интелигенција или EQ је постојала од почетка времена. Она се дефинише као способност идентификовања и препознавања емоција код себе, али и код других људи.
Људи с високом емоционалном интелигенцијом, било да су у друштву или на послу, блистају. Студије показују да имају мање проблема с менталним здрављем, укључујући депресију и анксиозност.
Питање које с правом можемо поставити је: Шта особе с високом емоционалном интелигенцијом не раде? А ево и листе:
Не мешају се у туђа посла
Једна од обележја емоционалне интелигенције је емпатија, а они с високим нивоом емоционалне интеигенције је деле са свима. Али, постоји велика разлика између исказивања емпатије према пријатељу или вољеној особи и дозвољавања да нечији бес или нерасположење утиче на нечији живот. Емоционално интелигентни људи пажљиво слушају, нуде савј ет и помоћ, али не дозвољавају да осећаји других управљају њима.
ПОСЛЕ ЕКСПЛОЗИЈЕ МОТОРА: Путница тужила авио компанију због пострауматског стреса! (ВИДЕО)
Не жале се
Кукање и гунђање указује на две ствари – једну, да смо ми жртве и, другу, да нема решење за наше проблеме. Емоционално интелигентна особа се ретко осећа немоћно и као жртва, зна да увек имамо моћ и да је решење ту. Уместо да траже кривца, они одмах крену у решавање проблема (било директним решавањам проблема, мењањем околности или у немогућности ове две ствари – прихватањем нове ситуације и настављањем са животом.
Не говоре често “да” другима и себи
Као и емпатија, самоконтрола је сигуран знак емоционално стабилних људи. Емоционално интелигентни људи су свесни да их друга чаша вина може довести до неких неугодних ствари. Они, када једном донесу одлуку, остају при њој. Многи емоционално интелигентни људи вежбају своје право да кажу не и још чешће се ослањају на снагу воље.
Не трачају
Емоционално интелигентни људи одлучно избегавају драму. Они знају да је ружно говорити негативне ствари о другима и да свако може починити грешку. Овакви људи схватају да су грешке прилика да поправимо ствари које нам не иду од руке.
Не ослањају се на друге
Емоционално интелигентни људи не зависе о никоме, у свим животним пољима. Они су научили да је ослањање на неког како би их учинио сретнијим или вреднијим опасност – јер се често можемо разочарати. Они ће радије узети ствар у своје руке и наћи хоби који их одушевљава и усрећује, сами ће тражити ствари који ће их довести до успеха.
Не осврћу се на прошлост
Људи који више живе у прошлости него у садашњости су подложни менталним тегобама. За разлику од њих, емоционално интелигентни људи поштују своју прошлост – људе које су волели, грешке које су починили – али је њихов ум усмерен на “овде и сада”.