Да ли сте пасивни, агресивни или нешто сасвим треће?
Упутите се у значење појма "асертивност"...
Догађа вам се да пристанете на захтев пријатеља иако вам уопште не одговара? Да ли вам је тешко да кажете колеги да обави свој део посла га често завршите сами? Да ли одреагујете у реду у банци ако се неко прогура испред вас? Да ли у ресторану поједете храну која није одговарајућа да не бисте правили проблем?
Седам навика које вам краду срећу и којих ШТО ПРЕ треба да се РЕШИТЕ!
Можда нисте довољно асертивни. Асертивност је појам о којем све чешће можемо да читамо у текстовима популарне психологије, а у подручју академске психологије познат је од раније. То је стил комуникације који нам омогућава да се заузмемо за себе, побољшамо односе с другима, јасно кажемо “не” кад је потребно - без осећаја кривице и поставимо границе. Асертивност се односи и на отворено, искрено и адекватно изражавање пажње, нежности и захвалности према другим људима, као и примање и давање комплимената.
ПРАВАЦ У КРЕВЕТ! Прославите ДАН СПАВАЊА како доликује!
ПАСИВНЕ ОСОБЕ
Људи који немају развијену вештину асертивног комуницирања су нејасне или пасивне у изражавању жеља. Избегавају конфликте јер их то узнемирава. На тај начин занемарују или стављају у други план своје потребе у односу на оне из околине, а као последица таквог понашања често се јавља анксиозност, незадовољство или осећај беспомоћности. Неки од узрока за овакво понашање су страх да не разочарају драге људе, неадекватан осећај одговорности за туђа осећања. У ствари сами не поштују своје потребе и својим понашањем дозвољавају другима да наруше или повреде њихов лични простор, шаљући поруку “ја нисам важан, други су важни”.
Колико пута сте ово прихватили као КОМПЛИМЕНТ, а заправо је УВРЕДА!
АГРЕСИВНЕ ОСОБЕ
Сигурно у својој околини имате барем једну особу склону овом типу комуникације. Такве особе изражавају потребе, осећања и мишљења на штету друге особе, доминирају и вербално су насилне. Намећу своја мишљења, захтевају, инсистирају и немају претерано много интереса за туђа осећања.
Да ли је време да изађете из комфорне зоне? После овог снимка ћете се запитати! (ВИДЕО)
АСЕРТИВНЕ ОСОБЕ
За почетак, важно је да јасно изразите шта вам смета. Ако нисмо довољно јасни, врло су мале шансе да се нечије понашање или поступак који нам смета промени. Понекад мислимо да се ствари подразумевају, али то није истина. Околина најбоље разуме ако се изражавамо путем “ја-порука”. На тај начин јасно наводимо конкретно понашање које нас угрожава, последице тог понашања и осећања настала тим понашањем (“ја сам тужан”).
ПОНОСНЕ ВЛАСНИЦЕ: Жене које имају ова удубљења на телу су праве срећнице!