Да ли знате како је настао пешачки прелаз?
Безбедан саобраћај је важан и за пешаке и за возаче, и треба бринути о свим аспектима који утичу на њих.
Први пешачки прелаз званично је обележен у граду по имену Слау, у Енглеској, 31. октобра 1951. године. Убрзо је постао толико популаран да су Битлси направили слику како прелазе улицу Еби, за омот свог истоименог албума. Чувена зебра је била корак напред ка безбедности на путу, али она није ни прва ни последња иновација уведена како би пешацима било лакше да пређу пут.
БОЛИ МЕ ГЛАВА! Нова ПОЗА која је залудела девојке на Инстаграму јер гарантује лајкове!
И у Енглеској и у САД-у, покушаји да се пешацима олакша прелазак улице почели су тридесетих година двадесетог века, после прве несреће у којој је страдао пешак у Америци, 1899. године. После ове, десило се безброј несрећа, па су надлежни у многим земљама покушавали да заведу ред у саобраћају.
Овај тату уметник тетовира муштерије тако да они НЕ ЗНАЈУ какву ће тетоважу добити на крају! (ФОТО)
Пешачки прелази у Британији почели су да се обележавају тридесетих година. Испрва су постављани метални обележивачи на асфалту и стубићи са обе стране пута. Како би повећале безбедност, власти су експериментисале са ознакама различитих боја, да би на крају осмислили упадљиве црно-беле штрафте које су први пут постављене 1951. године.
ОН ЈЕ ГЕНИЈЕ: Ово су његове ЧЕТИРИ лекције за подизање ПРОДУКТИВНОСТИ!
Зебра у Еби улици постављена је средином педесетих, око једну деценију пре него што су Битлси направили фотографију за омот свог албума. Овај прелаз се данас сматра културним наслеђем и представља велику туристичку атракцију.
Прелаз зебра који је, према претпоставкама, добио име јер је један од званичника рекао да подсећа на зебру, није једини међу прелазима у Британији који су добили име по некој животињи.
(ФОТО) И чувена ПОРНО ЕКИПА стигла на Exit? Погледајте сцену која је јуче усликана на Штранду!
Само пар година касније, 1962. године, уведен је прелаз панда, написао је Џоел Тејлор за новине "Метро УК". Пошто је збуњивао возаче, овај прелаз је убрзо замењен прелазом пеликан. Аустралија има прелаз вомбат, а Тусон у Аризони прелаз соко.
И у САД-у пешачки прелази се још увек мењају. Архитекта Синди Зергер рекла је да је важно изабрати прави пешачки прелаз за сваки пут. Поред тога, став према томе ко треба да има првенство на путу променио се од педесетих година прошлог века, када су приоритет имали аутомобили. Сада је заиста потребно дати приоритет пешацима и бициклистима, уместо што им се даје само одређени део на путу.
Да ли верујете да је наша судбина исписана у шољици кафе?
Другим речима, дизајн за пешачки прелаз је само део слагалице када је у питању саобраћај и употреба пута. Безбедан саобраћај је важан и за пешаке и за возаче, и треба бринути о свим аспектима који утичу на њих. Саобраћајне несреће су честа појава, одговорност и једних и других је кључна, али је пре тога важно да путеви буду обележени и да их подсећају на правила у саобраћају.