ЂАВОЉА БИБЛИЈА! За ову књигу кажу да ју је написао Сатана лично! (ВИДЕО)
Огромна и мрачна.
Књига названа "Кодекс гигас" (Codex Гигас), позната под називом "Ђавоља библија", најстарији је и највећи сачувани средњовековни рукопис.
Назив "Ђавоља библија" добио је због велике илустрације ђавола у њој и мита о њеном настанку. Написана је у првој половини 13. века, има 620 страница, а за пергамент у њој била је потребна кожа од чак 160 животиња. Има застрашујуће димензије. Када стоји усправно висока је 92 сантиметра, 50 сантиметара је широка и дебела 22 сантиметра, а тешка је чак 75 килограма.
Легенда о величанственом "Кодексу гигасу" међутим каже да је књигу за само једну ноћ написао свештеник који је продао душу ђаволу. Према легенди, бенедиктинци су Хермана Реклуса, фратра у једном чешком манастиру, намеравали живог да зазидају у његовој соби јер је прекршио своју заклетву. Да би избегао драстичну казну, обећао је да ће се искупити тако што ће за ноћ написати највећу књигу на свету, која ће садржавати целокупно људско знање.
Како се поноћ приближавала, а он није био ни близу краја, затражио је помоћ ђавола. Обећао му је своју душу уколико он уместо њега доврши књигу до поноћи. Ђаво пристао, али је тражио и да у књизи буде портрет Сотоне.
Рукопис се састоји од неколико различитих дела написаних на латинском језику. Почиње Старим заветом, после ког су преписана два дела Флавијуса Јосефуса. У средини се налази Стари завет, а рукопис се завршава са још два дела Боемских хроника аутора Космаса.
Између та четири дела, рукопис садржи и бројна мања, оригинална дела препуна прича, легенди и рецепата за магичне напитке и лекове. Један од најзанимљивијих делова књиге свакако се односи на опис демона, чаролија, истеривања ђавола и његових моћи.
Рукопис има илуминације од 5 боја: црвене, плаве, жуте, зелене и златне. Велика слова су савршено осветљена, често преко читаве странице. Кодекс је јединствен по томе што "не стари". Иначе празна 577. страница садржи јединствену слику ђавола која је висока 50 сантиметара.
Мистериозна књига тренутно се налази у шведској Националној библиотеци. Иако се њоме баве већ деценијама, историчари, још нису успели да одгонетну како је настала и ко је њен прави аутор.