Ево зашто СТАЛНО проверавамо друштвене мреже и како се можемо ослободити ЗАВИСНОСТИ
Поједине студије откривају да зависност може бити психичка и физичка.
Друштвене мреже су без сумње промениле наше животе. Facebook, рецимо, омогућава да останемо у контакту с родбином и пријатељима, где год живели, док на Инстаграму можемо представити нашу креативну страну, било да смо аматери или професионалци.
Ипак, промене са собом носе и лоше ствари, а у случају друштвених мрежа то је зависност. Више од 200 милиона људи широм света тврди да је “навучено” на дигиталне платформе, наводи Труе Лист.
Поједина истраживања откривају да зависност од друштвених мрежа може бити психичка и физичка, док Healthline истиче да последице нису нимало наивне.
ОТКРИВЕНО ЗАШТО ЉУДИ ПРИЧАЈУ У СНУ! Ево шта вам се може догодити ако вас неко ПРОБУДИ усред говора
ТРИК да изаберете СЛАТКУ И ЗРЕЛУ ЛУБЕНИЦУ: Ако урадите ОВО никада нећете погрешити
Пре него што КРЕНЕТЕ НА ОДМОР, обавезно ИСКЉУЧИТЕ ове уређаје и избегните ДОДАТНЕ ТРОШКОВЕ
Када узмемо у обзир овакве информације поставља се питање – зашто их стално проверавамо и тиме стварамо потенцијални проблем?
Објашњење вероватно лежи у својеврсном “наградном систему” који је присутан на онлајн платформама, а подразумева лајкове и нотификације, преноси The Сун.
Осећај задовољства
Када видите лајк или ново обавештење ваш мозак одреагује на исти начин као и код зависника од наркотика, тврде истаживачи Универзитета у Калифорнији.
Прецизније, у том тренутку долази до лучења допамина у мозгу, исте субстанце коју организам производи када једемо слаткише или имамо интимне односе.
– Временом, то тренира ваш мозак да све чешће пожели да провери друштвене мреже – тврде научници.
Сличан осећај могу изазвати и кратки фото/видео-записи (Story), који у различитим формама постоје на бројним друштвеним мрежама, попут Инстаграма, ТикТока, Facebooka или Snapchata.
Удар допамина
Стручњаци истичу и феномен “инстант задовољства” које се јавља када одмах добијемо лајкове или коментаре (подршке) за неку објаву.
Такве ситуације привремено подижу ниво самопоуздања/самопоштовања код људи, уз ударац допамина.
Ова врста понашања, међутим, временом може да прерасте у “механизам” за потискивање негативних осећања (или бежања од стварности).
Шта можете да урадите?
Уколико сматрате да претерујете с друштвеним мрежама можете пробати “дигитални детокс”, наводе стручњаци.
Постепено смањујте време које проводите на интернету, фокусирајте се на одређену апликацију, а потом искључите нотификације.