Државни врх одлучио - званичним планом мења се главни град, Влада обећала ЈОШ НЕШТО
Парламент државе данас је одлучио да додели посебан статус престоници Џакарти, тако да остане економски центар земље.
Индонезија планира да пресели главни град државе из пренасељене Џакарте, чија је надморска висина све нижа. Одлука је пала на град Нусантару, град вредан 32 милијарде долара који се гради у џунглама источног Калимантана на Борнеу, преноси Ројтерс.
Ова изградња је водећи пројекат одлазећег председника Џока Видода, који је обећао бољу расподелу богатства и развоја широм архипелага, а не само на острву Јави.
Министар унутрашњих послова Тито Карнавиан рекао је након расправе у парламенту да би Џакарту ипак требало и даље развијати како би се такмичила с другим "градовима светске класе" након што се седиште владе пресели у Нусантару.
Према садашњим прописима, Џакарта ће остати главни град Индонезије док председник не изда декрет којим се Нусантара службено именује новим главним градом, што се планира ове године.
Очекује се да ће влада ове године одржати званичну прославу Дана независности 17. августа у Нусантари, а пресељење хиљаде државних службеника планирано је до краја ове године, наводи Ројтерс.
Постоје државе које имају не један већ два, па и три главна града. Такав пример је Јужна Африка. Кејптаун, којем је локално име Каапстад, највећи је међу њима и у њему се налази седиште парламента, односно државне скупштине.
Држава има два законодавна дома: Национални савет, односно горњи дом са 90 заступника, и Народна скупштина, односно доњи дом са 400 заступника. Сви заседају у Кејптауну, који је уједно и други најпосјећенији град у целој Африци, након Каира. Град има 3,5 милиона становника и седиште је покрајине Вестерн Кејп.
Преторија се налази око 55 километара од Јоханесбурга и главни је град покрајине Трансвал. У том је граду, који броји око 2,4 милиона становника, смјештена извршна власт, дакле у њему заседа Влада.
Пут између Кејптауна и Преторије једна је од најпрометнијих у земљи, а пут је дуг више од 1.300 километара. Ништа ближе није ни трећи главни град Јужне Африке, до којег из Кејптауна треба путовати око 1.000 километара.