НАУЧНИЦИ ПОТВРДИЛИ! До 2050. године ОСТАЈЕМО БЕЗ КАФЕ! Само ће БОГАТИ моћи да је пију, ево и зашто
Мрачне прогнозе.
Свет би до 2050. године, и то према умереном сценарију климатских промена, могао да изгуби више од половине обрадивих површина на којима се сада узгаја кафа. Тренутно водећи произвођач кафе на свету – Бразил, овим темпом ће изгубити 79 одсто површина за узгој кафе.
ОПРЕЗ! Ево како да вас НЕ ПРЕВАРЕ, овако ћете знати да је МЕД ПРАВИ и квалитетан
СТРАВИЧНО - Због ПЛАСТИЧНЕ ОПЕРАЦИЈЕ, сада не може да ЗАТВОРИ ОЧИ! Мушкарац желео да ИЗГЛЕДА МЛАЂЕ, па ПРЕТЕРАО
ПРОСИДБА НА ДНУ МОРА! МЛАДЕНЦЕ УРНИСАЛИ НА МРЕЖАМА: Како је рекла ДА?! Да је рекла НЕ, он би је УДАВИО!
То су закључци нове студије научника у Швајцарској, који су проценили потенцијални утицај климатских промена на неке тропске биљне врсте, укључујући кафу, индијски орах и авокадо.
Све три врсте су важне намирнице којима се тргује широм света, а које највише производе мали пољопривредници у тропском појасу.
Кафа је ту, наравно, најважнија – од ње се у 2022. години очекује зарада од 460 милијарди долара. Трговина авокадом вредна је 13 милијарди, а индијским орахом 6 милијарди долара.
Закључак научника је да ће се услед предвиђених климатских промена значајно смањити површине погодне за гајење ових усева у главним регионима где се оне тренутно производе. Тиме ће бити погођени и узгајивачи и потрошачи.
Будући произвођачи кафе – Кина, Аргентина и САД
До данас се највише истраживања о утицају климатских промена фокусирало на главне прехрамбене усеве, попут пшенице, кукуруза, кромпира и уљаних врста, од којих се сви узгајају у умереним климатским појасевима.
Много мање пажње је посвећено тропским екосистемима, који чине око 40 одсто обрадивих површина у свету, у којима живи око три милијарде људи.
Ове студије почињу да показују изненађујући домет и сложеност утицаја климатских промена на узгој најраширенијих усева у тропима. Још важније, тај утицај неће бити равномерно распоређен и неки делови света, попут Бразила, биће посебно погођени, а неке друге државе моћи ће и да профитирају од климатских промена.
Примера ради, делови Кине, Аргентине и САД постаће погодни за узгој кафе. Оно што је такође извесно јесте да ће се ове промене највероватније и одиграти због веома спорог одговора и реакције човечанства на смањивање емисије угљен-диоксида.
Због тога је, како научници истичу, неопходно прилагођавање предстојећим променама на време – полако треба започети транзицију на друге усеве. Ипак, какве год се мере предузму, многи тропски усеви ће највероватније постати оскуднији и, стога, скупљи у будућности.