КАКО И ЗАШТО СЛАВИМО ПРВИ МАЈ: Да ли вам је позната ЈЕЗИВА историја овог празника?
Тамна страна Првог маја.
Очигледно је и једноставно - не можемо порећи да гомила добрих ствари у којима људи широм света данас ужива долази из Америке. Међутим, нису све ствари које сада славимо резултат генијалности и добрих дела, неке од њих су резултат велике муке и тешке борбе. Први мај је један од њих.
РЕВОЛУЦИОНАРНО: Кина се окреће еколошким аутомобилима
Овај празник је данас познат и слави се као међународни дан рада. Истина је да је оригинално повезан са убијањем радника током штрајка, у борби за права радника, од стране полиције 1886. године у Чикагу.
Наиме, овај период у Америци се сматра једним од најгорих када су у питању људска права и права радника, "Амерички сан" је био у то доба незамислив а власници великих компанија су се богатили тако што су искоришћавали људе као јефтину радну снагу на све могуће начине до те мере да неки критичари тај период описују као робовласничко друштво.
РТ_цом: РТ ЈоеСталин_1917: Хаил the Фирст оф May!
Хаил the Brotherhood оф Натионс!
Хаил the Социалист Револутион… pic.twitter.com/PsXFptDvLY— Ну Метал Кид (@Nu_Metal_Man) May 1, 2017
СЛЕДИ ЕКОНОМСКИ КРАХ АМЕРИКЕ: Индија и Турска ИЗБАЦУЈУ долар!?
Ова епоха је у Америци позната и по томе јер су људи почели да се едукују и да постају свеснији свог положаја и чињенице о једнакости и људским правима, па је повод револуције заправо и био борба за право на нормалан живот и за права радника баш онако како је забележено у америчкој декларацији о независности.
Између осталог, тамо је записано да морамо бити свесни тога да су сви људи на овоме свету створени тако да буду једнаки и да се морамо у складу са тим и понашати, као и да сви имао право на живот, слободу и срећу.
Неколико година наког убијања радника од стране полиције у Чикагу, досло је до још једног крвавог првог маја такође у Америци, сада у Кливленду, где је страдало више демонстраната такође у борби за права радника.
Године 1904. на интернационалној Социјалистичкој конференцији у Амстердаму, Први мај је од стране пролетеријата проглашен за нерадни дан. Социјалисти, комунисти и анархисти су ово једногласно подржали и озваничили овај дан који се сада слави као празник рада у више од 80 земаља.