КАЛИФОРНИЈА УКИДА НАЈПОЗНАТИЈЕ ПИЋЕ! Напитак који сви обожавамо канцероген?!
Шта ће сада да вас буди?
У следећих неколико месеци, Калифорнија ће и званично прогласити кафу канцерогеном, а на јавним површинама и у пословним зградама стајаће упозорења о томе!
Различита истраживања о кафи показала су различите резултате - од тога да многима најдражи напитак има гомилу користи за здравље до потпуно супротних закључака. Калифорнија је још давне 1986. увела закон да сваке године мора да се објави листа новопронађених хемикалија које узрокују рак, урођене дефекте или штету за репродуктивно здравље.
За 6 месеци свима ће се променити живот! Појава која је последњи пут виђена 1866. године!
У последњих 30 година, та листа се проширила на чак 900 хемикалија, укључујући акриламид.
Акриламид је нуспродукт неких намирница када се кувају методама које захтевају врло високу температуру, као што је пржење или печење, према Америчкој организацији за храну и лекове. Истраживања су показала нарочито висок ниво акриламида у прженим кромпировим производима, укључујући помфрит и чипс.
Хемијска материја се такође ослобађа пржењем зрна кафе, због чега Америчко друштво за истраживање рака саветује људима да смање унос кафе, као и житарица и кромпирових производа.
Акриламид је допринео класификацији Светске здравствене организације да кафу одреди као канцерогену пре више од 25 година. Међутим, 2016. године међународна агенција је ублажила упозорења против тог напитка, а уместо тога сугерисала да су сва "врло врућа" пића канцерогена.
Сада је калифорнијски суд, а не здравствена организација, одредио утврђивање ризика кафе. Иначе, акриламид се претвара у једињење које може да оштети и узрокује мутације у ДНК-у, повећавајући ризик од рака у експериментима на животињама, саопштио је Национални институт за истраживање рака.
Међутим, "велики број епидемиолошких истраживања на људима нису пронашла никакав доследан доказ да је изложеност акриламиду у храни повезана с било којом врстом рака", стоји на страници Института.
Ипак, то није зауставило надлежне у Калифорнији да кафу ипак прогласе канцерогеном, на разочарање многих људи. Потребно је спровести додатна истраживања да би се ова претпоставка калифорнијских стручњака евентуално могла доказати.