Због ове ПСИХОАКТИВНЕ СУПСТАНЦЕ ЈЕШЋЕТЕ НЕКОНТРОЛИСАНО: Ево шта се дешава у вашем мозгу сваки пут када је конзумирате
Многи научници су се овом тематиком бавили годинама.
Истраживачи су недавно спровели ново истраживање у Сједињеним Америчким Државама како би открили зашто конзумација марихуане појачава апетит. Фокус њиховог истраживања била је стимулација одређених региона мозга повезаних с апетитом код пацова и мишева испарењима канабиса.
Резултати су показали да канабис активира мале групе специфичних неурона у хипоталамусу, делу мозга познатом по контроли апетита, телесне температуре и расположења. Када су ови неурони активирани, покреће се бујица сигнала повезаних с мотивацијом и кретањем, што објашњава зашто особе које конзумирају марихуану често имају појачан апетит.
Данас ВРЕДЕ ПРАВО БОГАТСТВО, а има их скоро свака кућа: Због овог предмета можете постати МИЛИОНЕР
Тинејџеру се РИБА ЗАРИЛА У ВРАТ док је пецао поред реке: Хитно хоспитализован у најближу болницу
Ако НА ОВИМ МЕСТИМА пуните свој мобилни телефон у великом сте ризику да вам УКРАДУ ЛИЧНЕ ПОДАТКЕ
Канабис и медицинска примена за подстицање апетита
Доналд Абрамс, онколог са Калифорнијског универзитета у Сан Франциску, истиче да су резултати овог истраживања корисни за медицинску примену канабиса, посебно код пацијената оболелих од рака који се суочавају с недостатком апетита. Он наглашава да, иако пацови нису људи, искуство и студије показују да канабис заиста стимулише апетит.
Утицај канабиса на активност мозга и унос хране
Анализирајући интеракцију између хемикалија у канабису и активности мозга повезане с апетитом и уносом хране, истраживачи су открили да канабис ослобађа хемикалије познате као канабиноиди: делта-9-тетрахидроканабинол (THC) и канабидиол (ЦБД). Ове хемикалије покрећу неуроне у хипоталамусу који производе протеин звани канабиноидни 1 рецептор (ЦБ1 рецептор), познат по повећању апетита и стимулишућем уносу хране.
Медицински канабис и лекови на синтетичкој бази
Лекари се надају да би медицински канабис могао бити од помоћи пацијентима који се лече од рака и имају смањен апетит, као и особама које пате од анорексије. Постоје лекови на синтетичкој бази који су намењени опонашању ефеката канабиса, али се у неким студијама показало да нису деловали поуздано. Мишел Секстон, истраживачица са Универзитета Калифорније у Сан Дијегу, истиче да докази о ефектима испарења канабиса на апетит нису довољно проучени, те да је канабис још увек забрањен у одређеним деловима Сједињених Држава и другим земљама.
Иако је канабис још увек контроверзна тема у медицинске сврхе, резултати овог истраживања пружају нове увиде у механизам деловања канабиса на апетит и мозак. Ово истраживање отвара врата за даље проучавање потенцијалне медицинске примене канабиса у подстицању апетита код пацијената који се суочавају с недостатком истог.
Србија Данас