Милиони људи широм света једу ову ВРСТУ ХРАНЕ - а НИКАКО не би требало! (ВИДЕО)
Разлога је много.
Широм света, хоботнице се сматрају деликатесом, а потражња упорно расте. Од отприлике 350 хиљада тона колико их се годишње ухвати, две трећине улова отпада на азијске земље као што су Јапан и Јужна Кореја (трећина глобалног улова завршава у Кини), али и неке европске земље као што су Шпанија и Италија такође су велики увозници.
Купио је обичне папуче - тек кад је ПАЖЉИВО прочитао шта пише на њима, ПОЛУДЕО ЈЕ! (ФОТО)
Како би задовољили растућу потражњу, многе земље експериментишу с узгојем хоботница у вештачком окружењу. Једна јапанска компанија 2017. успела је одгаји јаја хоботница у затвореном простору, а намера им је да отворе и прву фарму 2020. Шпанци експериментишу са мрежним кавезима, танковима на сувом и огромним морским ранчевима.
Група научника са универзитета у Њујорку тврди да бисмо узгој хоботница требало да избегавамо због еколошких, али и етичких разлога.
ОВИХ 9 СТВАРИ НИКАКО НЕ СМЕТЕ ДРЖАТИ У КУЋИ: Привлаче НЕСРЕЋУ, а ево и КАКО! ОВА биљка је посебно ЛОША
Постоје многа истраживања која сугеришу да су хоботнице међу најкомплекснијим и најинтелигентнијим животињама у океану. Препознају људска лица, решавају задатке (а тачне одговоре памте месецима), а уз све то, постоје и докази да осећају бол и патњу. На Интернету је могуће наћи и велик број снимака хоботница које беже из танкова или пак краду улов рибара, што је само додатно појачало нашу фасцинацију јединим бескичмењаком којег Декларација о свесности из Кембриџа из 2012. сврстава међу бића која осећају, баш као и сисари и птице.
Држати интелигенте животиње као што су хоботнице на великим индустријским фармама поставља пред нас низ етичких питања.
ВУЛГАРНО ИЛИ ОРИГИНАЛНО? Пар послао НЕПРИСТОЈНЕ позивнице за венчање, људи се опасно увредили! (ФОТО)
Заточеништво је потпуно неприхватљиво за радозналу и активну хоботницу која ће у таквим условима пуно пре развијати инфекције, постати агресивна и пре ће умирати.
Осим етичких питања, ту је и проблем утицаја на околину.
Количина хране потребна како би се одржао раст хоботнице три пута је већа од тежине саме животиње, а будући да су хоботнице месождери и хране се рибљим уљима и протеинима, узгајање представља додатни притисак на већ ионако исцрпљени морски екосистем.
Иако потражња расте, узгој хоботнице је индустрија у повоју. Истраживачи и узгајивачи морају да пронађу начин како да хоботнице држе у животу током одрастања, а постојеће фарме изузетно тешко проналазе начине како да под контролом држе тако интелигентну животињу.
Иначе, хоботнице су једна од бројних животиња које људи користе као храну, а идеја о узгоју поставља и кључна питања о нашој вези с природним светом који смо упропастили и настављамо да уништавамо.
ИСПЛИВАО СНИМАК СА ШАБАЧКОГ ВАШАРА! Венди у МИНИЋУ, попела се на сто - ЛУДНИЦА, мушкарци у трансу! (ВИДЕО)