МОРБИДНЕ ЗАБАВЕ Енглеза шокирале свет - НАЈБОЛЕСНИЈЕ СТВАРИ сматрали смешним
На први поглед, викторијанска Енглеска често се доживљава као свет укочених моралних норми и друштвених ограничења. Даме у корсетима, господа с цилиндрима, строги друштвени кодекси - све то ствара слику озбиљног и, могло би се рећи, помало досадног друштва.
Но, иза фасаде пристојности и елеганције крију се приче о бизарној забави која баца потпуно ново светло на викторијанске друштвене навике. Далеко од данашњих стандарда, ове праксе су одражавале не само специфичности времена већ и људску потребу за шокантним и несвакидашњим облицима забаве.
Док је спољашњи изглед Викторијанаца можда остављао утисак крајње отмености и резервисаности, њихови избори за разоноду често су прелазили границе онога што бисмо данас сматрали морално прихватљивим или чак здравим разумом
Ово су својевремено биле необичне "забаве" викторијанаца:
Јавна сецирања мумија
У 19. веку, Британија је била обузета египтоманијом, па су се мумије брзо претвориле у популарне сувенире међу путницима који су посећивали Египат. Ове мумије нису биле само експонати; оне су често завршавале као централни део друштвених окупљања. Током ових бизарних забава, гости би заједнички учествовали у размотавању завоја и сецирању мумија. Популарност ових "сецирања" достигла је тачку у којој су локални патолози почели мумифицирати тела криминалаца и бескућника, само да би задовољили све већу потражњу за "египатским сувенирима"
Посета лудницама као друштвени догађај
Још једна омиљена активност у викторијанском Лондону била је посета психијатријским установама. Луднице су се суочавале с финансијским проблемима и одлучиле да отворе своја врата богатим донаторима. Ови посетиоци су плаћали улаз како би провоцирали пацијенте, користећи штапове и друге предмете, уживајући у њиховим реакцијама. Таква посета сматрала се пристојном забавом, а годишњи број посетилаца прелазио је 96.000 људи. Веровало се да је лудило божја казна за грех, па су се посетиоци осећали оправдано док су уживали у овој морбидној разоноди. Чудна туристичка тура, сложићемо се.
Живи баштенски патуљци
У Енглеској 18. и 19. века ангажовање живих баштенских патуљака било је врхунац друштвеног статуса. Ови патуљци су били бескућници који су, у замену за смештај и значајну накнаду, играли улогу патуљака у баштама богатих власника. Живећи у малим колибама или пећинама унутар вртова, патуљци су морали константно глумити, не смејући се шишати, бријати или сећи нокте. Њихова годишња "плата" износила је око 600 фунти, што би данас било еквивалентно око 180.000 долара.
Колекционарство људских остатака
Колекционарство је у викторијанском добу добило гротескне облике. Људи су се такмичили у сакупљању људских костију и деформисаних фетуса за своје Кабинете чуда. Ови кабинети, испуњени скелетима, туморима и другим бизарностима, били су централна тачка друштвених окупљања, где су се показивали и дивили овим чудним експонатима. Организоване су читаве вечери само како би се показала оваква збирка, чинећи ове предмете веома траженим.
Дакле, колико год да нам викторијанска ера данас делује строго и отмено, испод тог површног сјаја крију се најнеобичнији и најшокантнији облици забаве који су рефлектовали тадашње друштвене норме и вредности. Ови примери говоре о људској природи која, упркос временским разликама, увек тежи ка проналажењу начина за разоноду, ма колико они били бизарни по данашњим стандардима.