МОЖДА ПОСЛЕДЊИ ПУТ: Да ли ће и следеће године бити померања казаљки на сату?
Уведено са једним циљем.
Све је почело петицијом коју је потписало 70.000 Финаца. Уведено, пре свега, ради уштеде енергије, летње и зимско рачунање времена могло би да постане прошлост, а земље ЕУ тако би се придружиле Русији, Белорусији и Турској код којих је померање казаљки већ укинуто.
Почиње ЛЕТЊЕ РАЧУНАЊЕ ВРЕМЕНА: Вечерас ТАЧНО у 2 сата иза поноћи ПОМЕРИТЕ КАЗАЉКЕ
Европски парламент у фебруару је са 354 гласа “за” и 153 “против” донео одлуку да Европској комисији предложи укидање летњег рачунања времена. Аргументи који су се том приликом чули гласили су да популација пати од здравствених проблема због померања сата, да померање казаљки доводи до већег броја саобраћајних несрећа, да пада продуктивност на радном месту…
Сазнајте шта све морају будући возачи у појединим земљама да ураде да би положили возачки испит!
Анђелка Ковачевић, шеф катедре за астрономију на Математичком факултету у Београду за B92.net објашњава да резолуција ЕП, иако није обавезујућа, осликава све веће незадовољство временским системом који се користи у САД, Канади, већином у Европи и неким регионима Азије, Африке и Јужне Америке већ деценијама.
"Резолуција тражи од Европске комисије да преиспита кретање и добробити летњег рачунања времена. Аргументи коју су изнети пре свега се односе на здравствено стање људске популације. У оквиру астробиолошких истраживања познато је да зрачење матичне звезде дефинише појас настањиве зоне унутар које је могућ живот.
Модерна хронобиолошка истраживања указују на циркадијански ритам организама на нашој планети. Тако на пример Универзитет Џон Хопкинс и Станфорд у заједничком истраживању утврђују да губитак једног сата спавања због летњег рачунања времена доводи до више саобраћајних несрећа", наводи она.
Уз ова 4 САВЕТА успећете да УШТЕДИТЕ чак и ако имате МАЛУ ПЛАТУ!
И нису само саобраћајне несреће проблем, годинама се помиње да у прва три дана након померања сата долази до пораста броја срчаних удара, што је и доказао тим шведских научника у студији из 2008. године.
Ипак, одлука ЕП није обавезујућа, тачније могло би да се догоди да земље чланице ЕУ саме одлучују о томе да ли ће наставити са померањем сата, што, како сматрају и неки европарламентарци, може да изазове хаос.
Како је за хрватски “Индекс” навела Биљана Борзан, хрватска представница у ЕП, најбоље би било када би се донело уједначено решење за целу Унију.
"Проблем је у томе што нису потребе свих земаља једнаке. На пример, у земљама на северу Европе дани почињу неколико сати касније него у Хрватској или Грчкој. То значи да ће државе, сасвим легитимно, вући свака на своју страну, па ће бити тешко да се договоре. А ако се не договоре, ако Европа по рачунању времена буде личила на леопардово крзно биће хаоса, проблема у ваздушном превозу, трговини и слично", навела је она.
Блогерка преварила све на Инстаграму: Хаковала сопствени профил и измислила причу!
О томе је говорила и комесарка ЕУ за транспорт Виолета Булц која тврди да би некоординисана промена времена 28 европских земаља утицала негативно на унутрашња тржишта.
Анђелка Ковачевић наводи да би једини могући начин превазилажења проблема било да компјутерски системи користе Светско координантно време, пре него време локалне временске зоне.
Морали су да прегледају ДЕСЕТ ТОНА ЂУБРЕТА зато што је жена бацила ПОГРЕШНУ КЕСУ!
"Рецимо, Unix оперативни системи користе управо ово време као унутрашње. Међутим, и сада се мора водити рачуна о вишеструким правилима летњег рачунања времена, јер не прате сви исто промену. Дужина календарског дана је променљива и није 24 часа због летњег рачунања времена.
Тако на пример, при зимској промени времена прелазак са 2х на 1х, сатови два пута показују време од 1х до 1:59:59х, што може довести до конфузије. Познат је случај једне фабрике челика у Немачкој где је дошло до хаварије јер је неки важан процес трајао један сат мање од потребног због промене рачунања 1993. године", наводи она.
Уз то, додаје, и упутства за избегавање сунца два сата од поднева постају мање тачна кад је на снази летње рачунање времена. Један од аргумената који иду у прилог укидању померања казаљки два пута годишње је и тај да циљ није испуњен.
Прелазак на летње казаљке први пут је спроведен у Канади 1908. Потом за време Првог светског рата уводе га Немачка и Аустроугарска ради уштеде горива, а идеја је посебно заживела током нафтне кризе 1972. када се њом повела Француска, али и многе друге европске земље.
Потребне су вам САМО ТРИ КАШИКЕ! Научно доказано! Једите СЛАДОЛЕД на празан стомак!
Србија је почела да користи летње рачунање времена први пут у марту 1983, а казаљке су усклађене са Европком унијом, односно померају се у марту и октобру.
СВЕТ ЗАПАЊЕН! Узео је змију у руку, а она је урадила нешто невероватно!
"У прошлости је кућно осветљење било примарни окидач за електричну потрошњу и у том времену је померање сатова могло имати неког ефекта на потрошњу. Међутим, у данашњем свету климатизациони системи и електроника су значајни потрошачи електричне енергије, тако да померање сата не утиче на ову потрошњу, осим што је може и повећати", наводи Ковачевићева.
Иначе, неколико земаља Европе одустало је од померања казаљки. Вероватно најзначајнији пример је Русија која је 2011. остала “заробљена” на летњем рачунању времена. Милиони становника Русије су међутим били незадовољни решењем јер су на посао путовали по мрклом мраку, Дума је 2014. време вратила на зимско.
Померање казаљки укинуто је у Белорусији, Турској, Исланду. Никада није коришћено у Кини, Јапану, Јужној Кореји и широм афричког континента.
Како су навели у Министарству привреде Србије законска регулатива у нашој земљи усклађује се са регулативом у ЕУ, што је обавеза Србије због процеса приступања Унији. Како су додали, прати се ситуација, а сваку промену пратиће и Србија.
Научници су нашли ОДГОВОР на питање свих питања: Шта је старије, кокошка или јаје?
Европска комисија ће расправљати о предлогу Европског парламента. Како сматра Анђелка Ковачевић било каква одлука ће захтевати време које може трајати и годину дана.
Летње рачунање времена у овој години почеће у недељу, 25. марта, у 02.00 сата тако што се померањем сказаљки за један час унапред, време у 02.00 сата рачуна као 03.00 сата.
У октобру ће се казаљке померати један сат уназад и тиме почиње зимско рачунање времена. Следеће године то можда неће бити случај.