НАЈСТАРИЈИ КОНДОМ НА СВЕТУ: Ево од којег МАТЕРИЈАЛА је направљен и када се ДАТИРА (ФОТО)
Истоија презерватива
Данас када су наука и медицина толико напредовали, просто није могуће замислити да се један презерватив користи више пута.
Међутим, пре којаве пластике наши преци су морали да се сналазе на различите начине како би се заштитили од нежељење трудноће.
КРАТАК ТЕСТ ОПШТЕ КУЛТУРЕ: Погађате на "Слагалици", али да ли ћете знати ОДГОВОРЕ и на ова ПИТАЊА?!
НИКО ВАС НЕ ШПИЈУНИРА! Ово је ТАЈНА како вам интернет ЧИТА МИСЛИ и избацује РЕКЛАМЕ на одређен садржај
ТАЈНА КРИВОГ ТОРЊА У ПИЗИ: Да ли знате шта се крије у УНУТРАШЊОСТИ најпознатије грађевине у Италији?
Ниме, најстарији сачувани кондом на свету датира се у 1640-ту годину, и направљен је од овчијих црева.
Кондом је пронађен у близини града Лунд у Шведској, некоришћен са упутством за употребу на латинском језику.
У упутству пише да једном када се искористи мора се опрати у топлом млеку и да се притом добро осуши како би се избегао настанак полних болести.
Историја кондома
1000 година пре нове ере: Неки историчари сматрају да су у древном Египту мушкарци користили крпе које су обмотавали око пениса током с*ксуалног односа како би били заштићени од с*ксуално преносивих болести.
15. век: Кондоми који су покривали само горњи део пениса кориштени су у Кини и Јапану. У Кини су били прављени од јагњећих црева или науљеног свиленог папира, док су Јапанци бирали корњачин оклоп или животињске рогове.
16. век: Италијански физичар и атомиста Габријел Фалопијус писао је о ужасима тада углавном смртоносног сифилиса у "Де Морбо Галико". Он је препоручивао ношење заштитне ланене тканине натопљене у хемикалије и осушене, како би се спречило преношење болести.
Фалопијус је спровео експеримент на 1.100 учесника како би испитао ефикасност раног кондома. Нико од испитаника није добио сифилис.
1605. година: Католички теолог Леонардус Лесиус тврдио је у делу "Де иуститиа ет јуре" да су кондоми неморални.
17. век: Кондоми прављени од животињских изнутрица постали су јавно доступни. Због тога што су били скупи, често су се употребљавали више пута.
1666. година: Пад наталитета, енглеска Комисија за наталитет приписала је тај тренд "кондомима" - а то је био први пут да је та реч објављена.
18. век: Енглески лекар Данијел Турнер наводно је изјавио да кондоми подстичу мушкарце на небезбедан с*кс са више различитих партнерки. Заправо, многи лекари овог времена нису препоручивали употребу кондома из моралних разлога. Ипак, тржиште овог типа контрацепције се ширило, па су кондоми могли да се купе чак и у пабовима и на пијацама.
Почетак 19. века: Многи људи почели су да се залажу за контролу рађања и тиме за кондоме.
1839. година: Чарлс Гуђир направио је гумене кондоме. Многе компаније су убрзо учиниле исто.
1889. година: Ирска је забранила рекламирање кондома, иако су и даље могли да се производе и продају.
1912. година: Хулиус Фром, немачки хемичар, осмислио је нови начин за прављење кондома, када је уронио стаклене калупе у раствор сирове гуме, што му је омогућило да на површини кондома направи текстуру. Његови производи, "Fromms Akt", и данас су популарни у Немачкој.
Двадесете године прошлог века: Компаније за производњу кондома почеле су да се рекламирају и праве интересантнија паковања и интересантније називе. Продаја кондома удвостручила се у свету у овој деценији.
1957. година: Дурекс је први пут представио кондом са лубрикантима.
Осамдесете године прошлог века: Суочивши се са ужасном епидемијом сиде, свет је почео чешће да користи кондоме.
1997. година: Дурекс је направио први сајт компаније за производњу кондома.
2013. година: Данас су нам доступни кондоми свих боја, укуса, текстура и материјала. Неизоставан је део безбедног сексуалног односа.