НАТАЛИЈА РАМОНДА: Чудесни цвет о КОЈЕМ се прича, а ЕВО зашто га данас носимо на РЕВЕРУ!
Симбол великог преокрета!
Празник је, као што знамо, посвећен потписивању примирја у Првом светском рату, када су 11. новембра 1918. године генерали двеју зараћених страна у француском граду Компијену, у једном железничком вагону потписали примирје. Мада је сукоб званично окончан тек конференцијом у Версају, овим догађајем на железничком колосеку у пракси се окончао Велики рат, најкрвавији сукоб у дотадашњој људској историји.
КУМОВА КЛЕТВА: Драматична исповест жене која се огрешила о СТАРИ СРПСКИ ОБИЧАЈ!
КОСМИЧКИ СВЕТИОНИК! Научници су смислили начин да привуку мале зелене! (ВИДЕО)
Република Србија је овај датум изабрала за један од својих празника, а уређено је и да се уз празник одреди и специфичан амблем који се носи на реверу у недељи уочи Дана примирја:
Амблем се састоји од две зелене траке које асоцирају на ленту славне албанске споменице и једног љубичастог цвета са пет латица. Цвет о којем је реч је Наталијина рамонда (Рамонда nathaliae).
НАТАЛИЈИНА РАМОНДА ЖИВИ САМО НА ЦЕНТРАЛНОМ БАЛКАНУ
У питању је угрожена и ретка врста која живи само на подручју Централног Балкана, у Србији, Македонији и северној Грчкој. А Наталијину рамонду називају и "цвет феникс" због чудесног својства да васкрсава након што је потпуно осушена - довољно је само залити је.
Најверније фанове ће одушевити! Снимак Ејми Вајнхаус са приватног концерта који НИКО није видео!
Биолози кажу да Наталијина рамонда потиче још из времена леденог доба, а рамонде су као врста свету познате од 19. века, када их је француски истраживач по коме носе име открио на подручју данашње Шпаније, у Пиринејима.
Међутим, 1874. године Јосиф Панчић је дошао до значајног открића када је открио да рамонде постоје и изван Шпаније. Открио их је на територији јужне Србије, али је закључио да је реч о новој врсти коју је назвао Рамонда сербика (Рамонда сербица).
Љубитељи природе који желе да виде Рамонду наталију и Рамонду сербику у цвату могу да то учине у Јелашничкој клисури крај Ниша, која је једна од ретких места на Балкану где ови цветови успевају.
САХРАНИЛИ ГА ПА СЕ ПОЈАВИО НА ВРАТИМА: Исповест човека од кога се породица ОПРОСТИЛА!
Десет година касније након што је Јосиф Панчић открио врсту Рамонда сербица, дакле 1884. године, дворски лекар Сава Петровић открива да на Балкану постоји још једна врста рамонде са нешто другачијом круницом и листовима. Будући да је био у служби на двору краља Милана, Петровић овој врсти даје назив Рамонда nathaliae, у част краљице Наталије.