НИ НАЈВЕЋИ КОЦКАРИ НЕ ЗНАЈУ: Ево ко су ИСТОРИЈСКЕ ЛИЧНОСТИ са карата и зашто краљ срце нема бркове
Ово сигурно не знате!
Нема особе на свету која бар једном у животу није играла неку игру са картама. Шпил од 52 карте добро је познат широм планете, а ликови краљева, дама и жандара данас су скоро па универзални, а свакако препознатљиви свуда. Ипак, шта ако бисмо вам рекли да се иза њихових лица не крију измишљени јунаци настали маштом неких старих штампара, већ праве историјске личности?
О томе како су карте стигле до Европљана и данас постоји више теорија. Највероватнија је да су допутовале из Кине, Индије и Персије и то сасвим сигурно у другој половини XIV века јер од тада потичу прве црквене забране које обећавају пакао свакоме ко се буде коцкао и поклекао пред овом "ђавољом работом".
Састав и изглед шпилова разликовао се од државе до државе, а слично је било и са бројем карата. Италијански шплиови, на пример, имали су 56 карата. Уобичајени шпил од 52 карте који је данас најраспрострањенији води порекло од француских карата из 15. века.
СВЕТ ЈЕ БИО У ЗАБЛУДИ! Титаник није потонуо због удара у ледену санту?
Историчари и данас нагађају да су карте са четири знака - треф, пик, каро и херц (детелина, лист, ромб и срце) представљале четири средњовековна слоја друштва. Трефови тако симболизују сељаке (детелина је храна за свиње), пикови аристокрафију (као шиљци на копљима, симбол витезова), карои богаташе, а херцови црквене старешине.
Негде у ово време почиње и масовнија производња карата која ускоро потпуно замењује ручно осликавање које је прво постојало. Француски мајстори постају познати широм Европе пре свега зато што су усавршили производњу уз помоћ дрвеног блока и бакарне плоче што им је омогућило да карте производе много брже него било ко други.
Управо они почињу и да додељују имена "картама са лицима" тј. краљевима, дамама и жандарима мада су се идентитети особа које су представљале мењали у зависности од произвођача и његових жеља.
ЧУДО ГОСПОДЊЕ? Богородици кренула СУЗА на дан СРПСКЕ НОВЕ ГОДИНЕ! Стотине свештеника ДОЛАЗИ (ФОТО)
КРАЉЕВИ
Нарочито су личности краљева који су се налазили на картама биле подложне променама.
Краљ херц. 1. Карло Велики - франачки краљ крунисан 800. године, први цар Франачког царства и први цар у западној Европи након пропасти Западног римског царства. 2. Шарл VII Победник - француски краљ из династије Валоа који је владао средином 15. века. Успео је да ослободи Француску од Енглеза током Стогодишњег рата и реформише војску и државу. 3. Шарл ВИ Луди - Интересантно је и то да у већини шпилова краљ срце једини нема бркове. Разлог за то треба тражити управо у начину производње ових карата. Неки мање вешт произвођач, каже прича, лоше је израдио дрвени калуп и тако изменио првобитни дизајн карте. Краљ срце је тако изгубио бркове, а и првобитна секира му је замењена за мач. Неки су у овоме видели намеру да се овај краљ представи као Шарл ВИ Луди (није имао бркове) и који је био ментално оболео и за кога се причало да се убио пробуразивши се мачем. Зато се ова карта некада зове и "краљ самоубица".
Краљ пик. Давид - библијски краљ Израела и Јудеје. По предању био је наследник првог краља Израела Саула и онај који је ујединио 12 израелских племена.
pic.twitter.com/nmOEe4EvRE— ФикоР (@FikoR87) January 18, 2017
Краљ каро. Гај Јулије Цезар - римски војсковођа, политичар и писац.
Краљ треф. Александар Велики - македонски краљ и чувени освајач који је створио царство које се простирало од Грчке до Индије.
КОШУЉА се више НЕЋЕ ИЗВЛАЧИТИ ИЗ ПАНТАЛОНА, ако пробате ове једноставне ТРИКОВЕ (ВИДЕО)
КРАЉИЦЕ/ДАМЕ
Идентитет краљица на картама још је теже утврдити неко краљева јер оне нису биле тако познате. Ово је најраспрострањеније тумачење:
Краљица херц. 1. Јудит - библијска личност, лепа удовица која је искористила своје женске чари и лукавство да одсече главу асирском војсковођи Холоферну. 2. Изабел од Баварске - жена Карла ВИ и мајка Карла ВИИ.
Краљица пик. 1. Атина - грчка богиња мудрости. Јованка Орлеанка - хероина Француске из Стогодишњег рата, спаљена на ломачи.
Краљица каро. Рахила - библијска пророчица и прва жена пророка Јакова, једног од три велика јеврејска патријарха, мајка Јосифа и Венијамина.
Краљица треф. 1. Аргина - анаграм речи регина што на латинском значи краљица или може означавати искривљен облик имена Аргеја како се звала митолошка принцеза из Арга. 2. Агнес - Сорел - прва званично призната љубавница неког француског краља. Била је омиљена конкубина краља Карла ВИИ. 3. Јунона - краљицу богова у римској митологији, еквивалент Хере
ЖАНДАРИ
Имена жандара тј. витезова остала су константна и никада се нису мењала.
Жандар херц. Ла Ир - Етијен де Вињолес, саборац Јованке Орлеанке, витез и херој Француске.
Жандар пик. Холгар Дански - личност из данске епске поезије, витез Карла Великог који је по легенди отет од стране вештице Морган ла Феј, сестре краља Артура.
Жандар каро. Хектор - тројански јунак, син тројанског краља Пријама и Ахилов супарник кога је овај убио током Тројанског рата.
Жандар треф. 1. Јуда Макавејски - херој јеврејске побуне против владавине Селеукида у 1. век пре нове ере. 2. Ланселот - други витез из легенде о Артуру, заљубљен у краљицу Гиневру.
Након Француске револуције прекинута је пракса штампања имена на картама, јер је било потребно што пре раскинути са било каквим монархистичким обележјима.
Реч је дакле била о привременој пракси и зато се може рећи да данашње краљевске фигуре на картама (нарочито када знамо да се већина њих производи у Кини) вероватно немају много тога заједничког са својим првобитним узорима. Прича је, ипак, остала.