НИЈЕ СЛУЧАЈНО! Ево зашто се ЦЕПА МАЈИЦА новопеченом тати кад слави рођење детета
Да ли сте знали?
Код нас је устаљен обичај да се оцу новорођенчета цепа кошуља или мајица. Постоје разна мишљења зашто се то заправо ради, а ово су нека од тумачења.
ПРОЦЕНИТЕ КАРАКТЕР ПАРТНЕРА НА ОСНОВУ УСАНА - Ево на шта треба да обратите ПАЖЊУ
БРАДА ЈЕ ПОЧЕЛА ДА ЈОЈ РАСТЕ У ПУБЕРТЕТУ ПА ЈЕ РАДИЛА У ЦИРКУСУ: Сада се више не брије и осећа се ПРИВЛАЧНО
ЖЕЛЕЛА ДА СЕ ОСВЕТИ ДЕЧКУ ЗБОГ ПРЕВАРЕ али се све искомпликовало на крају - Учинила нешто што НИЈЕ СМЕЛА
Нова особа
Неки сматрају да цепање треба да покаже да (енергетској) аури родитеља у експанзији досадашња одећа више није одговарајући омотач.
Прва пелена
Други верују да овај обичај води корене из давних времена, када се деца нису рађала у породилиштима, већ у кући, на улици, у њиви, у шуми и другим местима. Дете је требало да се увије у неки комад тканине због заштите од хладноће, а због неког другог веровања се избегавала женска одећа кад год има нека мушка кошуља у близини.
Ако се дете роди у кући, онда се одевни предмет узимао из ормана, а ако се порођај догоди напољу, онда се заустављао први мушкарац који се нађе у близини, те би се од њега узимала кошуља.
"Крађа" пола детета
Верује се, такође, да се онима који учествују у цепању кошуље, а то су радили само мушкарци мушкарцима, преноси нека врста среће мушкарцу који је постао отац, и да ће они који је цепају исто постати очеви.
Неки сматрају и да овај обичај потиче од веровања да ће онај ко узме делић исцепане кошуље добти такође исти пол детета као и отац чију кошуљу цепају, а опет, у другим крајевима веровало и да то води ка добијању бебе супротног пола.