Од "јахачеве пете" до омиљене обуће већине жена: КАКО су настале ЦИПЕЛЕ са високом потпетицом
Направљене су из веома практичног разлога!
У 15. веку коњ је био главно превозно средство, а јахачи су свакодневно прелазили велике раздаљине. Како им нога не би клизила са каиша закаченог на седло, осмишљена је висока потпетица. Тако је настала и обућа са потпетицом од 3 центиметра, која се називала и „јахачевом петом”. Наликовала је данашњим каубојским чизмама.
Током прве три деценије 15. века, ова пета мењала је облик и много пута је изнова стилизована, губећи полако практичну улогу. Временом су ципеле са високом штиклом постале свакодневна обућа, али само на дворовима. Крајем 16. века, мушка обућа имала је потпетице од 6 до чак 9 центиметара.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/02/27/porto_carras_sithonia.jpg?itok=JAm_Jbmn)
Сутра истичу највећи попусти од чак 60% за грчке хотеле!
Модни императив на француском двору
Катарина, супруга грофа Орлеана, 1533. године је од свог обућара затражила да јој направи ципеле са потпетицом, које ће бити лепе, али које ће у исто време чинити да она изгледа више, јер је била веома ниска растом. Обућар јој је направио дрвене ципеле са платформом.
Ускоро су ципеле са потпетицама постале модни императив француске аристократије. А врло брзо се овај тренд пренео и ван граница Француске. Високе потпетице су биле све траженије и постале су симбол богатства и престижа и током 17. и 18. века.
После Француске револуције, из протеста због класних разлика, високе потпетице су пале у заборав и у моду је поново ушла равна обућа. Тако је било све до средине 19. века, када се враћају високе пете, углавном код припадница лепшег пола.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/02/27/maca.jpg?itok=hz3ZnQbm)
ПРЕСЛАТКО Реакција ове руске маце ће вас ОДУШЕВИТИ! (ВИДЕО)
Током 60-их и 70-их година прошлог века, равне ципеле су опет повеле битку, али касних 80-их и доласком диско-ере, ципеле на штиклу враћају се на велика врата, чему су посебно допринели тадашњи топ-модели – на ревијама су носили високе потпетице и у њима се сликали за насловне стране водећих модних часописа. Штикле су до дан-данас остале омиљена обућа жена.