ОВО ЈЕ НАЈОЗЛОГЛАШЕНИЈИ ПРИЈЕМНИ ИСПИТ НА СВЕТУ - кандидати ПАНИЧЕ, а поједини ИЗВРШЕ и САМОУБИСТВО
Често се назива „стампедо хиљаде војника и десет хиљада коња преко једног моста од балвана“ како би се указало на тежину теста
Да ли сте чули за Гаокао – пријемни испит који млади становници Кине полажу при упису на факултете? Познат је и као један од најтежих испита на свету али и најдужих будући да траје дугих девет сати.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/21/profimedia-0638663641.jpg?itok=cdaFqFhy)
Урадите ОВО уколико имате осећај да вам НИШТА НЕ ИДЕ ОД РУКЕ у животу, брзо ће уследити ПОЗИТИВНЕ ПРОМЕНЕ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/02/09/decak.jpg?itok=8L-LTdf0)
ДА ЛИ БИРАТЕ ИМЕ ЗА БЕБУ? Ово је веома значајно у хришћанству и има лепу симболику
Иако се разликује од покрајине до покрајине, гаокао углавном укључује тестове кинеске књижевности, математике и страног језика (у већини случајева енглеског). Ако ученици изаберу слободне уметности као специјалност у средњој школи, потребно је да полажу додатне тестове из историје, политике и географије. Ако изаберу науку, полагаће тестове из физике, хемије и биологије.
Најтежа питања су есеји, који могу да варирају од ставова ученика о филозофији, историји, животној средини и политици председника Си Ђинпинга...
Притисак је често изузетно велики, па се годинама расправљало и о проблему самоубистава међу младима који нису успевали да га положе.
Родитељи понекад напуштају посао како би били подршка и помоћ деци у том периоду, а није неуобичајена пракса ни плаћање тзв. гаокао дадиља. Јавност је шокирао случај из 2007. године када је породица скривала смрт оца једној девојци чак два месеца како јој не би створили стрес пред испит.
С друге стране, будући да је укинута старосна граница у којој се може приступити тесту, порастао је и број старијих ентузијаста који полажу гаокао, па се тако прославио један дека који је 2014. године 14. пут приступио испиту и један 49-годишњак који му овај испит полагао чак 20. пут како би упао на факултет својих снова.
На дан испита, саобраћај широм градова у којима се испит одржава је преусмерен. Волонтери и полиција помажу у регулацији промета, а хиљаде таксиста бесплатно нуде своје услуге будућим студентима којима је потребан превоз.
Када се подвуче црта само 60 посто студената упадне на факултет на темељу гаокао бодова, а мање од 1% њих упадне у један од 5 најбољих факултета у држави.