Ово је НАЈОЗЛОГЛАШЕНИЈИ затвор на Балкану, опеван у великом хиту "Забрањеног пушења" (ВИДЕО)
Нико није побегао из њега већ 24 године.
КП ДОМ Зеница постао је један од најпознатијих затвора на Балкану између осталог и због песме Забрањеног пушења и легендарног документарца "Поклета робија" који је захваљујући друштвеним мрежама од социјалне тематике постао садржај препун црног хумора.
КП Дом Зеница постоји већ 130 година, а од његовог отварења до данас кроз њега је прошло више од 70 хиљада људи. Мењале су се државе, власти и политичке странке, али КП Дом је остајао. У њега су смештани највећи криминалци Босне и Херцеговине, али и читаве бивше Југославије.
Из зеничког затвора нико није успео да побегне од 1993. године. Робију у зеничком затвору тренутно служи око 800 затвореника, а право на посету (укључујући ону љубавну) имају само затвореници узорног владања. Иако сама помисао на зенички затвор у већини бивших робијаша буди осећај језе, многи се у њега намерно враћају, па у Зеници постоји неколико робијаша који су већи део живота провели иза зидина зеничког затвора. Они намерно понављају кривична дела како би се вратили у Зеницу јер немају други излаз, ни где да живе, каже управа затвора.
Управа затвора често у босанскохерцеговачким медијима износи проблем мањка простора с обзиром на број затвореника, али и учестала силовања, диловање дроге и туче међу затвореницима.
Најпознатија особа у зеничком затвору је засигурно Едиб Буљубашић, човек који служи највећу казну икад изечену на овим просторима. Буљубашић је осуђен на 54 године затвора због два двострука убиства. Буљубашић је у павиљону са узорним затвореницима због свог понашања, а време у затвору проводи читајући и пишући књиге.
Иако звучи невероватно, његова књига "Зашто сам убио оца" коју је издао 2004. године постала је бестселер у Босни и Херцеговини. Након прве књиге, Буљубашић их је написао још неколико, а једном пиликом је чак пуштен на неколико сати како би учествовао у ТВ емисији. У затвору је успео да заведе и лекторку своје књиге, коју је оженио убрзо после изласка књиге.