Ову "тврђаву" европске културе затворили су нацисти, а сад хиљаде људи из целог света долазе због једног разлога
Уколико приметите да одређена зграда или ентеријер имају одлике минимализма и функционалности велика је вероватноћа да припада Баухаусу.
У питању је школа за архитектуру и примењену уметност, основана 1919. године у немачком граду Вајмару од стране Валтера Гропијуса. Једни од истакнутих предавача били су Кандински и Кле. Ова модернистичка "тврђава" европске културе била је релативно кратког маха, с обзиром да је затворена 1933. године од стране нациста. Иако је "срушена", никад није поражена. Њен утицај и дух остали су витални све до данашњих дана када се и прославља 100-годишњица постојања изложбом оригинал баухаус.
Изложба је организована од стране берлинског Баухаус-Архива / Музеја дизајна (Bauhaus-Archiv / Мусеум für Гесталтунг), који поседује највећу Баухаус колекцију на свету. Сви који се до 27. јануара 2020. године нађу у главном граду Немачке у Берлинској галерији моћи ће да виде поменуту изложбу и тиме да буду међу њених већ 100 хиљада посетилаца. Она је и најпосећенија изложба ове институције.
Тема којој је изложба посвећан, Баухаус, оквирно је трајала између два светска рата у периоду који је обележен у знаку промена и жеље за прогресом. Аутомобили на улицама уместо запрежних кола, сијалице уместо свећа, радио апарати у домаћинствима, успон средње класе био је већи него икад. Све то резултирало је и променама у култури и уметности.
Ипак међу архитектама и визуелним уметницима постојао је проблем осмишљавања естетског и функционалног простора људи у градовима. Једна од радикалних идеја била је и она Валтера Гропијуса, која се родила у Вајмару 1919. године. Из утопијског левичарског концепта и мисије дизајнирања и дефинисања модерног живота, настао је Баухаус.
Његова суштина огледа се, поред функционалности, и у интегрисању различитих видова уметности и дизајна у једну хармоничну целину. У оснивачком манифесту, Гропијус је навео "Хајде да створимо нови вид бескласног занатства која ће се уздићи из арогантних баријера између занатлија и уметника. Хајде да желимо, започнемо и створимо нову зграду будућности заједно. Она ће комбиновати архитектуру, скулптуру и сликарство у једној форми и дићи ће се у рај из руку милиона радника, као симбол нове наде која долази. "
Ове поетске речи Гропијус и следбеници Баухауса заиста су и остварили. Кроз сопствену филозофију уметности професори су у Баухаусу учили студенте другачијој перцепцији света, за разлику од тадашњих класичних елитистичких уметничких школа. Између 150 и 200 студената похађало је ову школу, која је на самом почетку погођена последицама Првог светског рата. Услед недостатка финансијских средстава, те малог буџета, студенти су често седели на поду.
Али, резулати су били ванвременски. Баухаус је произвео најразличитије предмете, од угаоних лампи до шаховских сетова. Њихова лепота огледала се у једноставности и то их је у бити чинило револуционарним, јер је тадашњем дизајнерском свету преовладавала орнаментика.
Као што је то често бивало са прогресивним идејама почетком XX века и Баухаус и Гропијус су наишли на отпор - 1925. године школа је затворена услед сечења буџета од стране конзервативне власти. У Десау они су добили нови дом и ветар у леђа.
У новој школи предавала се архитектура, ткање, металуршки рад, фотографија и сценографија. 1928. године Групијус се повлачи из Баухауса и у потпуности се посвећује архитектури. Његову улогу преузима Ханес Мајер. Он је, нажалост, био на функцији само две години - нацистичке власти су га смениле и 1931. године затворили школу. Професори и ученици отишли су у Берлин и настанили се у старој фабрици под Лудвигом Мис ван де Роеом, али је Хитлер 1933. године дошао на власт и Баухаус је заувек затворен.
За мање од 15 година, ова школа оставила је богато наслеђе. Међу њима су, између осталих, и пепељара и сет за кафу и чај Маријане Брант, чувена Wassily столица Марсела Бројера и наравно плакати.
И архитектонско наслеђе носи исту тежину, а дефинише га логична, минималистичка структура и материјали попут челика и стакла.
Духовна Баухаус школа одолела је зубу времена, те оставила велик траг на каснију архитектуру, дизајн, уметност, али и поп културу. Његова здања могу се наћи и ван Немачке, те у градовима од Чикага до Тел Авива. Данас се изучава на свим светским универзитетима и уметничким школама.
У склопу изложбе направљена је и ексклузивна модна колекција у сарадњи са Highsnobiety порталом. У склопу ње биле су мајице са дугачким и кратким рукавима, џемпери и дуксерице са натписима попут: "Ретурн то the Workshop" и "Неуе Баукунст". Колекција је распродата у рекордном року.
Локација Берлинске галерије (Berlinische Галерие) у којој можете погледати изложбу 100-годишњице Баухауса је Алте Јакобстр. 124-128, Берлин. Радно време је сваким даном осим уторка, од 10 до 18 часова; од 23. до 27. јануара до 20 часова.