Сазнајте који је најбољи положај за заштиту од грома!
Поступите паметно!
Ризик од удара грома је знатно већи током летњих месеци, када су чешће олује праћене грмљавином и када се више људи налази на плажама, у природи или на спортским теренима. Управо оваква временска прогноза очекује нас и у наредних месец дана са могућим честим пљусковима и грмљавинама, па се зато поставља питање како се заштитити од удара грома.
Као ПАС НА ПОВОЦУ! Нова девојка Илона Маска око врата носила ТЕСЛИН лого! (ФОТО)
- Најбоља је громобранска заштита, али треба узети у обзир да ни један громобран не представља 100 одсто заштиту, већ се њиме само смањује вероватноћа од директног удара грома. Тако у насељеним местима где на објектима постоје громобрани који штите зграду, људи су прилично заштићени, а та заштита обухвата и мањи простор око зграда - каже Борис Думнић, доцент на Департману за енергетику, електронику и телекомуникације Факултета техничких наука у Новом Саду.
Аутомобил, добар заклон
Колико смо заштићени зависи од конфигурације терена, а статистика каже да се удари грома чешће дешавају на чистинама, у пољима, него у градовима, где постоје високи објекти.
Зато је услед грмљавине најбоље потражити заклон у кући или згради, али и аутомобилу који је такође добра заштита од удара грома. Ако се ипак нађемо на отвореном, треба избегавати висока усамљена стабла и воду.
МИСТЕРИОЗНИ ИЗВОР НА ФРУШКОЈ ГОРИ: У Софијиним круговима се дешавају права ЧУДА !
- Ствар је у расподели струје. Рецимо, ако неко мокар трчи пољем струја ће ићи преко њега и он ће преживети. Док са друге стране, ако се неко налази у води када удари гром, то је као да вам неко убаци електричну грејалицу у каду - наводи Думнић.
Мобилни телефон не привлачи муње и громове
Он такође каже да мобилни телефон не представља опасност да ће привући удар грома иако од тога многи највише страхују.
СВЕ ЗБОГ ПЛАСТИКЕ: Влажне марамице биће "збрисане" у Британији?
Последњи пример директног удара грома са смртном последицом одиграо се пре два дана у једном селу у околини Приједора када је страдала једанаестогодишња девојчица док је брала салату. Њу је изгледа директно погодио гром док је њен отац који је стајао поред остао неповређен.
- Очигледно да је гром директно погодио једну особу и то је ситуација као када двоје људи стоје на улици и неко са терасе изнад њих проспе воду која падне на једну особу. Чиста случајност - објашњава Борис Думнић.
ПРАВО УМЕТНИЧКО ДЕЛО: Овако изгледа ЛУКСУЗНА Версаће хаљина рађена 600 САТИ !
Удар грома има своје канале дуж електричних линија сила и он тамо где се намерачио, тамо се празни. Удара у земљу, односно у објекат или човека, а пошто нема строгог правила нема ни стопостотне заштите.
Зато не треба стајати на највишем објекату у околини близу њега. Не треба бити ни на отвореном простору као ни близу појединачног дрвећа.
Најсигурније је за време грмљавине склонити се у чврст, затворени објекат са обавезно затвореним прозорима и вратима, а пожељно је држати се даље од електричних уређаја и утичница, јер се гром преноси и кроз инсталације.
На листи несигурних склоништа су сви заклони који су отворени према споља, попут надстрешница, аутобуских станица...
Ако нисте били у могућности да пронађете склониште, а осетите да вам трнци пролазе телом или вам се коса накостреши, велика је вероватноћа да ће вас управо у том тренутку погодити гром, а у таквим ситуацијама стручњаци саветују да брзо чучнете што је могуће ниже, пребацујући тежину тела на ножне прсте, да би што мањи део вашег тела био у контакту са тлом. Покријте уши длановима, а главу сместите између колена да бисте били што је могуће мања мета.
КАКВИ БИЗАРНИ ЗАХТЕВИ: Ево ШТА је забрањено на Евросонгу, а један захтев ће вас тек запрепастити!
У супротном, повреде које су настале пражњењем атмосферског електрицитета су тешке повреде са смртним исходом. Непосредни узрок смрти је најчешће срчани застој, али пацијенти који немају пулс и не дишу не могу се сматрати мртвим, већ треба улозити труд у оживљавање, јер им је то шанса за враћање у живот.
Послушајте први бенд на свету који свира ПОД ВОДОМ! (ВИДЕО)
Једна од заблуда јесте и да се не сме додиривати особа коју је управо ударио гром. Управо супротно томе, тој особи треба масирати срце и давати вештачко дисање док не дође хитна помоћ, али никако је не померајте са тврде подлоге.
Компликације са којима се накнадно може суочити особа која је преживела удар муње су: стварање катаракте, неуролошке и психичке потешкоће, прскање бубне опне и фрактуре костију.