Сигурно сте се ЗАПИТАЛИ зашто се прсти НАБОРАЈУ кад су дуго у води? Ево ЈЕДНОСТАВНОГ одговора!
то је ваздух којем је изложена кожа топлији и сувљи, то ће се она брже осушити...
Кад се руке после дужег времена проведеног у води изваде из ње, прсти су толико смежурани да изгледају као суве шљиве.
РЕКЛИ СУ ИМ - НЕ УЛАЗИТЕ! Језеро у којем Инстаграмуше воле да се сликају је РАДИОАКТИВНО! (ФОТО)
Зашто су вене ПЛАВЕ, ако је крв ЦРВЕНА? Ова једноставна ЧИЊЕНИЦА ће вам дати ОДОГОВОР на ОВО питање!
Слоница Срећка уживала је у ЉУБАВИ са Љутком четврт ВЕКА: Сада је сама већ 13 година - ево и ЗАШТО!
На њима су високи гребени и дубоке долине, а и при додиру стварају чудан осећај. На срећу, набирању су склони само прсти на рукама (и ногама), а не цела кожа. Да нам је кожа таква, не би се много људи усудило да преко лета скочи у базен и плива, јер би им после тога цело тело било у наборима. Овде се, у ствари, ради о томе како кожа реагује на влагу.
Спољни, танки слој коже, онај који се види на површини тела, зове се епидерм (у епидерму се налазе меланоцити, посебне ћелије које кожи дају боју). Испод епидерма је дебљи слој који се зове дермис. Управо у њему смештени су коренови длака, знојне жлезде, крвни судови, а дебељушкасте масне ћелије, које кожи дају сунђерасту мекоћу, леже на све стране. Епидерм је причвршћен за дермис, али не сасвим чврсто. Испод коже се налази скелет, а испод њега витални органи. Тако тело има неколико слојева одбране од спољног света.
Масно ткиво и кожа одржавају топлоту. Кожа нас преко лета хлади знојењем, а такође је и препрека за све што нас очеше или запљусне. Али кожа није водоотпорна. Вода је храни и испуњава. Кожа апсорбује воду из ваздуха, а кад се потопимо у воду, кожа упије одређену количину. Наборани прсти су резултат склоности коже према води. Кожа на шакама и стопалима доста је дебела, тако да упија више воде него кожа на други деловима тела. Прсти се смежурају због промена које се десе у епидерму. Кад се руке загњуре у воду, беланчевине епидерма полако ће упити количину воде 6 до 10 пута већу од сопствене тежине. Епидерм се све више шири и при томе се одваја од дермиса и савија у гребене и бразде. Међутим, дланови и табани остају релативно глатки. То се дешава због тога што је на длановима и табанима спољни слој коже тако чврсто спојен са унутрашњим слојем да не може да се подигне и образује наборе.
Кренули смо на пецање, а завршили у ПАКЛЕНОМ БЛАТУ Ченте! Онда се, као са неба, појавио ДОБРИ РУС! (ФОТО)
НЕВЕРОВАТНО: У овом градићу у Сицилији куће ПРОДАЈУ за евро уз ЈЕДАН УСЛОВ! (ВИДЕО)
Венеција је ЈЕДИНСТВЕН град на СВЕТУ, а ових ОСАМ чињеница о "ГРАДУ МОСТОВА" сигурно нисте ЗНАЛИ!
Кад се после дугог купања изађе из воде, кожа брзо постаје поново глатка. Прањем коже водом и сапуном уклања се природна масноћа која прекрива кожу и спречава ослобађање воде. Кожа лишена заштитног премаза одједном се нађе изложена дејству ваздуха. Тако вода брзо испари, баш као из косе кад се суши феном.
Што је ваздух којем је изложена кожа топлији и сувљи, то ће се она брже осушити и престати да изгледа као сува шљива. У ствари, кожа се после купања суши тако добро да на крају може садржати мање воде него на почетку. За оне који имају нормалну кожу то није проблем, али код особа са сувом кожом спољни слој може почети да се перута и љушти. Због тога је добро повремено мазати кожу неким лосионом који ће јој вратити влажност (нарочито руке, кад је време хладно и суво, да кожа не би испуцала).