Овако је изгледала експлозија НАЈЈАЧЕ атомске бомбе у историји: Снимак је 60 година скриван од јавности
Због својих димензија није могла да стане у највећи бомбардер тог времена.
Да ли сте икада чули за Тсар бомбу? Реч је о најјачем нуклеарном оружју икада детонираном, чак 3.333 пута снажнијем од бомбе која је бачена Хирошиму.
Направили су је Совјети, а било је планирано да има снагу од 100 мегатона! Ипак, снага је преполовљена због превеликог ризика од зрачења и ширења реактивних честица у атмосфери.
Бомба застрашујуће снаге је тестирана 30. октобра 1961. године надомак обале Северног острва, у Арктичком океану.
Снимак од 40 минута је означен као “поверљив” и скриван од јавности пуних 60 година, када га је објавила Државна корпорација за атомску енергију РОСАТОМ.
Поређења ради, Тсар бомба била је далеко разорнија од највеће хидрогенске бомбе коју је Америка икада тестирала (Пројекат Цастле Браво).
Њена дужина је износила осам метара, а тежина импресивних 27 тона, преноси ЛадБибле.
Због својих димензија није могла да стане у највећи бомбардер тог времена (Ту-95В), па су Совјети морали да уклоне његове резервоаре за гориво.
Бачена је са висине од 10,5 километара, а детонирала је четири километра изнад земље. Сама експлозија била је видљива са невероватних 1.000 км.
Озлоглашена “печурка” била је виша од Монт Евереста, а област у пречнику од 35 километара потпуно је разорена.
Тсар бомба је била једна од последњих (надземно) тестираних атомских бомби.
Две године касније, СССР, Британија и САД потписале су Споразум ПТБТ о забрани тестирања нуклеарног оружја у атмосфери, свемиру и под водом. Овим документом дозвољене су само детонације под земљом.