СРБИ ВЕРУЈУ У РАЗНЕ ЧУДНЕ ОБИЧАЈЕ: Ево зашто се куца у дрво и зашто наш народ не пролази ИСПОД МЕРДЕВИНА
Сада знате!
Током времена празноверје се толико укоренило у наше друштво да често несвесно обављамо поједине сујеверне радње.
ПОСЛЕДЊЕ ПРОРОЧАНСТВО БАБА ВАНГЕ: Након што је изговорила ОВЕ речи догодило се нешто невероватно
ДА НЕ ПОВЕРУЈЕШ! Девојка пала возачки испит без да је УОПШТЕ упалила аутомобил, а разлог је НЕВЕРОВАТАН
Овај обичај води порекло од паганских племена која су обожавала дрвеће, а неки од њих су дрвеће користили за пророчанства. Верски ритуали које су упражњавале одређене племенске заједнице били су незамисливи без дрвећа, а Келти су сматрали да у дрвећу живе духови и богови.
Погледајте где су заправо настала веровања због којих радимо или избегавамо одређене ситнице јер се сматра да доносе срећу или несрећу.
Број 13
Страх од броја 13 вуче корене из нордијске митологије. У чувеној причи 12 богова је позвано да присуствује вечери у Валхали, граду богова. Тада је Локи, бог сукоба и зла упао на вечеру, повећавши број присутних на 13, а драма коју је изазвао утицала је на то да број 13 буде познат као проклет број.
Са друге стране, страх од петка 13. води порекло из хришћанства јер се верује да је Христ зарапет управо на овај дан, а број гостију на тајној вечери био је 12, са Јудом као 13. гостом.
Пролазак испод мердевина
Прича да пролазак испод мердевина доноси несрећу настала је пре 5000 година у Старом Египту.
Мердевине наслоњене на зид формирају троугао који су Египћани сматрали тројством богова и пролазак кроз њега сматрао се скрнављењем ове светиње.
"Да куцнем у дрво…"
Често кад говоримо о неким добрим стварима, имамо обичај да куцнемо у дрво да зли духови не би срећу претворили у несрећу.
Овај обичај води порекло од паганских племена која су обожавала дрвеће, а неки од њих су дрвеће користили за пророчанства. Верски ритуали које су упражњавале одређене племенске заједнице били су незамисливи без дрвећа, а Келти су сматрали да у дрвећу живе духови и богови.
Звезда падалица
Велики хеленски астроном Птоломеј сматрао је да су звезде падалице знак да богови вире са неба, па су тако људи кад год виде звезду падалицу замишљали жељу, не би ли је неки бог услишио, а ова пракса се одржала до данас.
Прекрштање прстију
Ова сујеверна радња најчешће се користи у свету и представља знак наде или жеље за одређеним исходом. Порекло прекрштања прстију налазимо у хришћанству и сматра се да су том радњом духови спречени да нам униште шансу за срећом.
Сломљено огледало и седам година несреће
Постоји много теорија о томе где је настало ово веровање, а једна од њих је да се сматрало да одраз лика представља друго ја и да се разбијањем одраза повређује душа човека.
Стари Римљани су веровали да се живот човека обнавља сваких седам година, па је потребно толико да прође да би се човек опоравио од повређивања насталим услед разбијања свог одраза.
Друга теорија је заснована на практичним разлозима јер су огледала раније била јако ретка и скупа па би био проблем набавити ново ако се постојеће огледало разбије.