СРБИ, ЗНАТЕ ЛИ? Овако је наш Никола Тесла подмлађивао своје тело!
Апсолутни геније.
О великом Николи Тесли као научнику и изумитељу пуно тога је написано и изречено. Али још је много тога о његовом животу и раду мало познато. На пример то да је Тесла познавао тајне јоге, као и да је добар део живота упражњавао неке од јога вежби.
Теслу данас неки називају и корисником јоге током модерног периода науке, због духовних способности које су биле на нивоу врхунских мајстора јоге, древне науке о телу, уму, свести и души. Посматрано, на пример, кроз призму науке о енергетским средиштима тела или чакрама, може се утврдити да је Тесла овладао и уравнотежио већину од њих, односно да је досегао високе нивое свести.
Погледајте ОВДЕ који велики српски роман је посвећен Николи Тесли.
На свој карактеристичан начин и под другим називом, примењивао је вежбе јоге (посебно концентрације и медитације) од ране младости и кроз њих увелико сазрео у човека неслућених умних способности и изузетних моралних врлина.
Уз хришћанство (православље) из којег је потекао, посебно се надахњивао учењима хиндуизма (тачније науке Веданте). То није била успутна, већ трајна љубав. Једном од својих најбољих пријатеља, новинару Роберту Џонсону, даровао је књигу о хиндуизму.
Познато је да се још 1893. године у Чикагу, током Светског религијског парламента, сусрео са Свамијем Вивеканандом, једним од познатих духовних учитеља из Индије, који је међу првима ширио науку јоге у САД-у.
Вивекананда је Теслу упознао са учењем Веда, а Тесла га је прихватио као пријатеља и учитеља. Вивекананда је био одушевљен Теслиним научним радом, а Никола Свамијевом духовношћу.
Да је Никола Тесла вежбао пранајаму, сведочи његов пријатељ и писац биографија Џон О’Нил у књизи „Ненадмашни геније – живот Николе Тесле", објављеној 1944. године:
„Пронашао је да је целог свог живота осећао неки необичан доживљај када год би дубоко дисао. Када год би дубоко дисао, обузимало га је осећање лакоће, као да му је тело изгубило тежину и може летети кроз ваздух само снагом његове воље. У детињству није спознао да је у том погледу био необичан.
Оно осећање занесености које је имао кад год би дубоко дисао давало му је такав осећај лакоће да је уверио себе да би му било лако да лети кроз ваздух само ако би могао да измисли неку механичку направу која би га одбацила и омогућила му да савлада оно мало тежине која је, како је мислио, још остала у његовом телу.
Дубоким дисањем он је прочишћавао своја плућа, избацујући нешто заосталог угљен диоксида који чини хемијски „пепео“ и добрим је делом тром, и замењујући га ваздухом који садржи мешавину исто тако тромог азота и активног кисеоника.
Пошто се кисеоник после тога налази у већој количини него обично, одмах почиње да мења хемијску равнотежу у телу. Надражај на мозак производи учинак који се не разликује много од опијања алкохолом. Припадници неке врсте верске секте употребљавају овај поступак да би изазвали „тајне“ или „духовне“ доживљаје.
Не треба заборавити да је одрастао у породици преданих верника (православни хришћани), премда је касније изјављивао да верује у Бога који не припада ниједној вероисповести (у духу учења јоге).
О томе има мало сведочанства (и записа), највише због тога јер је био тајанствен и скроман.
Тесла се бавио се вежбањем тела (у младости и средњој доби, шетао је, планинарио и пливао), вежбао пранајаму и медитацију, живео је у целибату, од зреле доби хранио се вегетаријански, није пушио и пио кафу, а алкохолна пића би узимао изузетно ретко, спавао је дневно 4-5 сати, био је добротвор, миротворац…
Веровао је у вечност (променљивог) живота пролазом кроз реинкарнације, јединство свих створења и „точак“ судбине (карму). Развио је – данашњим речником речено – способности као што су: видовитост, астрална путовања, телепатија, прекогниција, биоенергија… Тесла није веровао у „натприродне моћи“, већ је све људске способности настојао научно да објасни.
И сам Никола Тесла је о вежбама јоге говорио: „… (у младости) почео сам вежбати самосавладавање… Како је време пролазило, та снажна духовна вежба постала је моја друга природа… Након неколико година те дисциплине потпуно сам овладао собом тако да сам се могао играти страстима које би иначе уништиле и најснажнијег човека“.
Преданост јоги Тесли је несумњиво помогла у његовом научном и истраживачком раду, отворивши му са једне стране увид у бројне тајне постојања, а са друге омогућивши снагу воље, постојаност здравља и дуговечност потребне за расветљавање загонетки природе.
„Морамо вежбати у умерености и надзору наших чула и склоности у било којем погледу. То сам чинио много година, одржавајући себе младим у телу и разуму. Суздржавање ми није увек било по укусу, али су моја пријатна искуства голема награда“, рекао је Тесла.