СРЦЕМ КРОЗ РАВНИЦУ: Под сјајем кикиндских звезда
Како су сове постале најбољи амбасадори Кикинде, где уметност живи у три нивоа и каква је то тајна веза између медицине и музике?
Водитељски пар Нина Радуловић и Славиша Чуровић откривају нам у новој епизоди путописног серијала "Срцем кроз равницу" који се емитује на Балкан Трип каналу сваког четвртка од 17:30.
И енглески BBC је извештавао о Кикинди и кикиндским совама али и локалном становништву које је показало велику љубав и пажњу у бризи о овим законом заштићеним животињама. Посетили смо Музеј мамута и упознали мамутицу Кику, стару пола милиона година.
Сазнали ста су суваче које су грађење пре ветрењача и зашто представљају споменик културе од изузетног значаја. Били смо у селу Мокрин, где перје не лети само кад су борбе гусана, већ и кад је светско првенство у туцању ускршњим јајима.
Банатско Велико село је пример слоге и доброг живота мештана који вуку порекло из Босанске Крајине а који су уз рад и труд локалне самоуправе заменили смеће и отпад некадашње депоније са језером Лагуна и риболовом где пецају најдивније примерке шарана.
Јер како то рече велики Мика Антић – срце се нема да се има, срце се има да се да свима а то Банаћани и те како знају и умеју .
Оно што Кикинду такође води право у свет је улица Зелени тунел. Тачније улица Генерала Драпшина која је на 22. месту од 50 најлепших улица на свету објављена на сајту за архитектура и дизајн. Ушушкана је у самом центру града, дуга око два километра, са дрворедом од око 400 стабала који формирају тунел.
У Кикинди ћемо се уверити и да се од бундеве могу направити не само пита и чорба, већ читава палета најздравијих производа. Ове године је на данима Лудаје првонаграђена бундева тежила 527килограма, а победник је освојио и награду од 100 000. динара.
Најстарија становница Кикинде – мамутица Кика прославила је овај крај а готово 93 % очувани скелет чини ово откриће јединственим у свету. Реплика овог мамута налази се у дворишту Народног музеја, а права Кика посетиоце дочекује на спрату музеја, где је могуће погледати и 3Д филм о овој Кикинђанки, старој око пола милиона година.
Уверили смо се и да у Мокрину не лети перје само кад су борбе гусака, већ и кад је светско првенство у туцању ускршњим јајима или дани Раше Попова. Није случајно Унеско уврстио на своју листу светско првенство у надметању гусана и баш ове године на 35. јубиларном првенству победу је однео осмогодишњи гусан Жива. Он је после само 17 минута, победио свог противника „Батака“ и сада заслужено одлази у пензију. У Мокрину смо открили да је за килограм најбољег сира потребно 10 литара млека, да сир може да буде готов за један дан и да исти дан може да се једе.
Открили смо да храбро срце имају гусани, да коке у Кикинди и околини носе победничка јаја, да су лудаје тешке пола тоне и да од њих могу да настану најукуснији путер, пиво и liker. И да звезде у Мокрину и даље сијају као у стиховима Мике Антића јер можеш руком да их убереш!
Не пропустите нову епизоду емисије "Срцем кроз равницу" која се премијерно емитује у четвртак од 17:30 на Балкан Трип каналу.