ШТА ДА РАДИТЕ АКО ВАС ПАС НАПАДНЕ - Уколико дође до УГРИЗА обавезно УРАДИТЕ ОВО
"Не правите нагле покрете - покушајте да се не померате", једно је од правила...
Угриз пса је стресан догађај који може довести до развоја кинофобије или страха од паса. Како се понашати у случају напада пса и шта учинити како би се избегла слична ситуација у будућности?
Ако је пас иза ограде или на повоцу, напад и самим тим болан угриз пса могу се врло лако избећи – само држањем подаље дистанце од пса. Ни под којим условима не смете прилазити, мазити пса или његово штене без изричите сагласности власника, преноси Аваз.
НЕ ЧУПАЈТЕ СЕДЕ ВЛАСИ! Стручњак открива зашто никако не смете да направите ову ГРЕШКУ
КУГЛА 800 ЕВРА: Због ОВОГ САСТОЈКА је ово НАЈСКУПЉИ СЛАДОЛЕД на свету - Порција кошта КАО СТАН, а чинију НОСИТЕ КУЋИ!
Нажалост, понекад чак ни овај пристанак не гарантује да пас неће угристи. Стога, пре физичког контакта са псом, посматрајте га. Како се понаша? Да ли је његов став опуштен? Да ли показује знакове стреса, анксиозности? Упамтите да сама чињеница да пас не режи, не лаје и не излаже зубе још није позив на интеракцију!
Шта ако сретнете пса без власника који режи и спрема се за напад, а немате где да побегнете? Ево како да поступите:
- Лако је рећи, али … пре свега, останите мирни. Сваки врисак, насилно махање руком и брзо трчање (бесмислено, јер ће вас пас ионако сустићи, ако то заиста жели!) само ће додатно стресирати пса и убрзати напад.
- Не гледајте пса у очи већ контролишите ситуацију кришом.
- Не правите нагле покрете – покушајте да се не померате.
- Станите бочно према псу.
- Пажљиво ставите руке иза потиљка тако да покрије ваше лице – ако не избегнете напад, заштити ћете осетљиве делове тела.
- Ако пас има прилику да побегне, а ви сте сведок напада на некога, да бисте зауставили агресију, можете направити изненадан, гласан звук (нпр. пиштаљка, снажан ударац металним предметом) или, ако нема таква опција, нпр. набаците на пса јакну или капут све што вам је при руци и на тренутак ћете збунити пса.