ДА ЛИ ИМАТЕ РАЗЛОГА ЗА БРИГУ? Психолог открива ШТА се крије иза ваших Инстаграм објава и шта то ЗАПРАВО говори о ВАМА!
Самопрезентовање путем интернета има циљ и намеру у коме се крију бројни подаци о психолошком профилу корисника.
Интернет и друштвене мреже су донеле једну од најзначајних промена у историји човечанства и та промена је незаустављива. Уколико би појединац по сваку цену желео да остане изван тога заправо би био изван свих токова савременог живота.
"Онлајн живот" корисника социјалних мрежа кроз њихове објаве пружа мноштво информација и готово да нема човека који се у одређеном тренутку не запита - Колико откривам себе? Где је граница? Шта ово говори о мени?
Да ли наши профили на Инстаграму, Фејсбуку и другим друштвеним мрежама говоре о нама и више него што смо свесни? Колико фотографије и текстови које објављујемо откривају наше психичко стање? Шта се крије иза самопрезентовања? Колико је "здраво" немати социјалне мреже у модерном добу?
Одговоре на ова и мноштво других питања потражили смо од наше саговорнице - клиничког психолога др Душанке Вучинић Латас.
Профилна фотографија веома је важна: А ево КОГА би требало да пустите да вам је одабере!
- Напротив, мислим да оно што се објављује на друштвеним мрежама најчешће представља идеализовано самопрезентовање, односно, приказивање идеалне, савршене слике о себи коју желимо да прикажемо другима и што понекад нема баш пуно додирних тачака са реалним и свакодневним животом који водимо и стварним осећањима и унутрашњим доживљајима. У највећем броју случајева постављају се фотографије на којима најлепше изгледамо, најлуђе се проводимо, најзанимљивија места која посећујемо или храна коју једемо и то увек са идејом да се представимо онакви какви бисмо желели да будемо у очима других.
Људи су пронашли НОВ и БЕЗОБРАЗАН начин да "уживају" у вашим ФОТОГРАФИЈАМА!
Др Душанка Вучинић Латас - клинички психолог у КБЦ "Др Драгиша Мишовић - Дедиње", доцент на "Факултету за медије и комуникације"; ради као ментор на специјализацији из медицинске психологије на "Медицинском факултету" у Београду и као стручни консултант из области процене и примене емоционалне интелигенције у пословном окружењу.
- Већина људи највише се инвестира у покушаје да не процуре таква осећања на слике или приче које објављују. Нико не жели да се прикаже као рањив, престрашен, тужан, несрећан или усамљен.
- Савремена технологија је свима доступна и једним делом покреће и задовољава нарцистичке потребе које постоје у сваком човеку у одређеној мери. Свако од нас по мало жели да му се диве, да мисле добро о њему/њој, понеко жели и да му завиде… То су нормалне људске потребе ако су присутне у разумној мери. Уколико особи пажња и дивљење других постану једини циљ онда говоримо о патолошким потребама за дивљењем.
ЖЕЂ САМОЉУБЉА: Митски и савремени Нарцис - одраз у води и селфи!
- То је тачно. Неуротични поремећаји су готово нестали из наших ординација, ово је време поремећаја личности, а међу њима је јако пуно нарцистичних поремећаја. Једна од карактеристика Нарциса и јесте непостојање капацитета за љубав и емпатију; "нарциси" друге људе користе само као објекте за задовољавање сопствених потреба, без идеје да су други људи одвојена бића са својим потребама. Партнери се идеализују и онда кроз "стапање", симбиозу са савршеним другим "нарцис" се осећа добро, пун самопоштовања. На први знак несавршености партнера долази до наглог слома иделизације и други постаје обезвређен, одбачен. На најмању повреду слике о себи у "нарцису" се буди осветољубиви бес и они су убеђени да имају права да повређују друге само зато што од њих нису добили пажњу, дивљење или понашање које они мисле да заслужују.
Зашто лепи људи НЕ ВОЛЕ своје фотографије?
Спустите чашу: Психолог открио најбољу методу за ослобађање од стреса
- У ери интернет све је лако доступно и све изгледа заменљиво. У мору могућности тешко је бити видљив и другачији. Ако у особи постоји снажна глад да се истакне и да тиме попуни унутрашњу празнину или ниско самопоштовање она неће презати ни од каквог понашања које ће јој дати "видљивост" у очима других.
- То је нов начин комуницирања. Савремена технологија мења квалитет и врсту људске комуникације, што није нужно лоше. Често се чује теза да млади људи данас не комуницирају већ су "закачени" за друштвене мреже. Мислим да то није у потпуности тачно: млади људи данас можда и више комуницирају, заправо су стално онлајн у комуникацији, али је врста и квалитет те комуникцаије другачија. И то има своје психолошке последице које ћемо ми психолози тек проучавати у будућности.
Ево како да сазнате КО ВАМ ГЛЕДА ПРОФИЛ на Фејсбуку, Инстаграму, Твитеру, Снепчету...
- Мислим да проблем настаје онда када неко престане да аутентично живи и усмерен је на "фалш" живот који пласира преко стори - ја, на пример ако неко не ужива у дружењу и ручку, већ је све време инвестиран у снимање што савршенијих кадрова, тада је то проблем, не само објављивање сторија.
Ово 21 питање МОРАТЕ поставити себи да би вам живот ИМАО СМИСЛА!
- Ово је одлично питање јер се савременој технологији често приписују само негативне последице. Људска психологија се мења. Мобилни телефони, интернет и друштвене мреже су донеле једну од најзначајних промена у историји човечанства и та промена је незаустављива. Ако би неко по сваку цену желео да остане изван тога заправо би био изван свих токова савременог живота, изолован као "неписмен" човек по критеријумима двадесетог века. Свет се мења, људи се мењају, млад човек који остаје у потпуности изван тих путева комуникације је изолован из вршњачке групе и то није знак добре адаптираности и менталног здравља.
- То јесте једна од најинтригантнијих тема везаних за интернет: колико су такве везе реалне, а колико артифицијелне, лажне… Колико можемо суштински важних ствари сазнати о другој особи без директног контакта и свих информација које нам контакт уживо доноси, а што укључује невербалне знаке и наш унутрашњи доживљај друге особе? Колико је наша слика о потенцијалним партнерима реална на основу њихове селф-презентације на друштвеним мрежама. Већина људи данас "гугла" сваког потенцијалног партнера кога упозна: колико је та слика реална и поуздана?
Учите од Ајнштајна: Успешни људи свако јутро постављају себи ОВО ПИТАЊЕ!
- У савремној психијатрији појављује се низ нових поремећаја са којима се нисмо сусретали у двадесетом веку, а везани су за злоупотребу интернета, пре свега разне врсте зависности, од игрица преко друштвених мрежа, а затим и хипохондријски страхови који се јављају код људи који некритично претражују интернет у вези са медицинским дијагнозама.
- Мислим да свака претања без обзира од кога долази треба да буде схваћена озбиљно. Анонимност интернета смањује контролу агресије код неких људи, али самим тим ако неко има потребу да прети или агресивно напада, ради се о особи са озбиљним агресивним цртама и то увек треба схватити озбиљно.
Поставите ово једно питање и одговор ће вам рећи СВЕ што треба да знате о нечијем карактеру
- Некада су људи читали новине уз јутрању кафу, данас је то интернет. Мислим да то не мора нужно да значи нешто лоше.
- "Онлајн живот" не може да замени стварне и аутентично блиске људске односе. Није важно колико пријатеља имате на Фејсбуку или пратиоца на Интарграму, важно је колико стварних људи имате у свом животу, оних који су ту за вас и када вам је тешко и када се осећате тако да то никада не бисте приказали на интернету. То је заправо кључ срећног и задовољног живота: добри, блиски односи са људима на које можете да се ослоните.
ВЕЗА И ФЕЈСБУК нису најбољи спој: 5 проблема које парови имају због ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА!