ШТА СЕ ДЕШАВА АКО СИПАТЕ ПОГРЕШНО ГОРИВО У АУТОМОБИЛ? Чим приметите морате ОДМАХ да РЕАГУЈЕТЕ
Сипање погрешног горива у аутомобил може произвести последице...
Ко би још сипао погрешно гориво у аутомобил?! Ово је вероватно прва помисао већине возача на помен ове теме.
Међутим, према информацијама из професионалних аутомеханичарских сервиса широм Србије, више од 15.000 људи годишње доживи ову непријатност. А питање је шта радити у тим ситуацијама.
НАУЧНИЦИ "ОЖИВЕЛИ" ЋЕЛИЈЕ МРТВИХ СВИЊА - Успели су да САТ НАКОН СМРТИ обнове ФУКЦИЈЕ неких органа
НОВА ОПЦИЈА НА YOUTUBE-U! Од сада ће видео моћи да се зумира! Корисници ће бити ОДУШЕВЉЕНИ
Разлика између бензина и дизела
Да бисте разумели зашто није свеједно које гориво ћемо сипати у аутомобил, потребно је да будете упознати с разликама између горива за бензинце и горива за дизелаше. Технолошки гледано, ова 2 горива имају идентичан циљ, али захтевају различите ствари за његово постизање.
Бензину је потребна фино распршена смеша, као и варница којом започиње процес сагоревања. Он не подноси превелике притиске (компресију). За разлику од њега, дизелу је неопходан управо виши ниво компресије, како би се самозапалио без варнице. То значи да, ако, нпр. запалите шибицу и убаците је у резервоар аутомобила напуњен дизел горивом, ништа се неће догодити (што не значи да то треба да радите - напротив), јер запаљена шибица не може да загреје дизел довољно да би он почео да сагорева. Наравно, у случају бензина, овакав сценарио може бити погубан, те се никако не играјте с ватром (у буквалном смислу речи) у његовој близини.
Бензин у дизелашу
Бензин може нанети озбиљнију штету дизелашу, него дизел бензинцу. Чак и мале количине бензина могу да сперу танки филм који подмазује пумпу за убризгаваје горива у дизел моторе. Овај проблем настаје јер мазивна својства бензина нису једнака мазивним својствима дизела.
Штавише, бензин је запаљивији од дизела, што значи да ће се, у случају да доспе у резервоар дизелаша, детонирати брже, проузрокујући неравномеран рад, трокирање, смањену снагу и лупање мотора, те можда и његово перманентно оштећење.
Имајте на уму да су савремени Цлеан Диесел и Common Раил дизелаши знатно осетљивији на безнин од својих претходника, те да и најмања количина бензина у њиховим резервоарима може да оштети систем за контролу издувних гасова, док ће сагоревање бензина у било ком дизел мотору скоро сигурно проузроковати непоправљиву штету на истом.
Дизел у бензинцу
Теже је сипати дизел у бензинца, него бензин у дизелаша. Зашто? Зато што пиштољ за дизел не одговара отвору резервоара код бензинаца, што представља и одређени вид заштите, али, нажалост, не и незаобилазну препреку (ово се односи превасходно на савремене дизел аутомобиле, будући да то није случај и код старијих модела).
Чак и смеса од само 5% дизела може да нанесе скупу штету безнинском мотору и катализатору, под условом да се аутомобил дуже вози. Тада долази и до неравномерног рада и трокирања мотора.
Теоретски, дизел не би требало да може да се запали у мотору који ради на бензин. Ово је због тога што он не испарава на исти начин као бензин. Бензински мотори нису дизајнирани тако да сагоревају дизел. То значи да, ако ваш аутомобил остане без бензина, његов мотор ће се угасити, без обзира на то што сте претходно досули дизел гориво.
Шта учинити?
Прво што треба да урадите, након што препознате грешку, јесте да угасите мотор, а онда и да не покушавате да га поново упалите. На овај начин, повећавате шансу да погрешно гориво остане само у резервоару, где може нанети штету мањих размера. С друге стране, паљењем мотора повећавате вероватноћу да погрешно гориво почне да се шири и уђе у мотор, ризикујући оштећење његових интерних компонената, а самим тим и већу вредност штете. Имајте на уму да поједини аутомобили почињу да мешају гориво пре него што дате контакт, те је важно да не гурате кључ у браву волана.
Следећи корак је позивање шлеп службе ради одласка у професионални аутомеханичарски сервис, у којем ће вам одрадити испумпавање горива из система за његов довод и резервоара, а затим и демотажу и прање резервоара. Након тога, ако је све у реду, сипајте одговарајуће гориво у аутомобил и наставите тамо где сте стали с вожњом.
Концентрација је најбоља сигурност
Као што сте и сами могли да закључите, на основу овог текста, сипање погрешног горива у аутомобил може произвести последице у виду високих трошкова поправке и замене делова, а да ствар буде гора, осигуравајуће куће не покривају овакве случајеве, што значи да сами сносите све потенцијалне трошкове. Стога се побрините да до њих ни не дође тако што ћете отворити четворо очију приликом сипања горива на бензинским пумпама.