Стиже зима, ево КАКО треба да негујете цвеће - само овако ће ОПСТАТИ!
Није на одмет знати...
Зима за собне биљке представља велики изазов за њихове власнике. Иако је тада већина биљака у стању мировања, ипак ако их не одржавате правилно, могу се брзо осушити и оштетити.
ПРВИ СРПСКИ ЦАР: Да ли знате где се чувају мошти највећег ОСВАЈАЧА из лозе НЕМАЊИЋА?
ОВО ЈЕ ПАС КОЈИ ЈЕ УШАО У ГИНИСОВУ КЊИГУ РЕКОРДА: Власница годинама није приметила један ДЕТАЉ због ког је њен љубимац ПОСЕБАН!
ТАЈНА ЊЕГОВЕ МУЖЕВНОСТИ! Ово је био Титов АФРОДИЗИЈАК - сви мушкарци јурили за "МАГИЧНИМ" открићем?!
Морате их опрезно заливати
Већину собних биљака треба ретко заливати, тек толико да земља не буде сасвим сува. И не брините, оне боље подносе сушу него прекомерну влажност. Да би ваше биљке добијале неопходну влагу, требало би да их групишите у просторији и да направите тзв. собну башту. Цикламе, азалеје и остале врсте које и зими цветају заливајте на свака два–три дана. Кактусима и другим сукулентима је потребно веома мало воде. Неки кактуси чак воле да живе у хладној средини, без заливања и тада ће у пролеће најлепше процветати.
Цвеће треба заливати одстајалом водом, због хлора и топлоте, да не би доживело шок.
Храните само цветнице
Биљкама током зиме углавном није потребно прихрањивање, јер је у фази мировања. Ово је тренутак да престанете с прихраном, али то не важи за врсте које ће тек процветати, попут божићног кактуса, цикламе, азалеје.
Температура
Неочекиване промене температуре веома неповољно делују на биљке. Нагла захлађења, јак хладан ветар, па нагли топли услови у сувим и загрејаним становима – не пријају цвећу. Цвеће не треба држати ни на превише хладном ни у претоплом простору, а идеална температура је од 15 до 20 степени. Редовно одстрањујте суве листове и увеле изданке да би биљка могла лепо да расте.
Даље од продаје
Нагла промена температуре не прија биљкама и зато сваки пут кад проветравате просторију, склоните цвеће с промаје. Већина врста, које се код нас гаје, траже доста светлости, па саксије треба да држите што ближе прозору, али не уз радијаторе.
Није време за пресађивање
Биљке сада мирују, па би било најбоље да се до пролећа уздржите од пресађивања. Међутим, ако баш желите или морате да пресадите неки цвет, обавезно набавите нову земљу и саксију за број већу од претходне.
Нега цветова
Током зимске сезоне, цвета само неколико врста биљака којима треба посветити посебну пажњу. Треба пазити да вода не продре до цветних листића и обавезно уклањати све одумрле и суве листове. Посебно су осетљиве цикламе, афричке љубичице и азалеје, па их треба чувати. Цикламе почињу да се суше у правцу гомоља па лагано улазе у фазу мировања. После цветања, већина биљака се одмара или бар до следећег пролећа престају да расту.
Нега листова
Често листови, почев од ивица, добијају браон боју или се суше и одумиру. Узрок је сува средина, на коју су нарочито осетљиве биљке са танким листовима, рецимо маранте, папрати, драцене… Покушајте да поправите ситуацију повећањем влажности ваздуха.