СВЕ ВИШЕ МАЧАКА ДОБИЈА ДИЈАБЕТЕС - Ако Ваш љубимац ЧЕСТО РАДИ ОВО, обратите се ветеринару! Можда има ШЕЋЕРНУ БОЛЕСТ
Чешће оболевају кастрирани мачори старији од шест година.
Као главни разлог дијабетес код мачака узима се то што смо мачки као класичном месождеру увели готову гранулирану и конзервисану храну која је богата простим угљеним хидратима, као и чињеница да се животни век мачака доста продужио, пише за магазин "Мачка" др вет. мед. Срђан Обрадовић.
Као последица нелечене шећерне болести долази до оштећења бубрега, неуролошких оштећења, коме и на крају смрти. Оболеле јединке мачака чешће оболевају од разних бактеријских и гљивичних инфекција и најчешће је реч о уринарним и инфекцијама коже.
У СВЕМИРУ ЈЕ БИО ГОДИНУ ДАНА: Када се вратио, СТРАВИЧНЕ ствари су му се догодиле СА ТЕЛОМ
БИЛА САМ МРТВА 11 МИНУТА И ВИДЕЛА ЖИВОТ ПОСЛЕ СМРТИ: Овако изгледају ПАКАО и РАЈ (ВИДЕО)
Типови дијабетеса код мачака
Постоје три типа дијабетеса код мачака: Тип 1 код младих јединки као резултат аутоимуног обољења панкреаса и напада самог организма на сопствене Б ћелије панкреаса. Ретко се јавља. Тип 2 узрокован је ослабљеном секрецијом инсулина. Код старијих мачака настаје због накупљања амилоидног полипептида протеинске компоненте у панкреасу. Тип 3 је секундарно настао дијабетес након упале панкреаса, хиперадренокортицизма или претеране администрације лекова као што су кортикостероиди.
Најчешћи симптоми
Дефинитивно први симптоми који постављају сумњу и власнику и ветеринару да маца болује од дијабетеса јесте значајно повећан унос воде, а самим тим имамо повећано и учесталије мокрење. Власници често примете и да је њихов кућни љубимац почео да губи на килажи. Такође, чести симптоми су и невеселост, смањена жеља за игром и несигурно кретање.
Кад говоримо о мачкама које су у повећаном ризику од добијања дијабетеса, ваља напоменути да чешће оболевају кастрирани мачори старији од шест година. Главни фактор ризика за настанак ове болести је исхрана.
Препоручена дијагностика
Дијагнозу успостављамо на основу анализа урина и крви. Важно је напоменути да се дијагноза не може поставити само на основу висине глукозе у крви, јер се код мачака током стресних ситуација (као што су одласци код ветеринара, сам преглед, терапија, вађење крви, боравак у саобраћају на путу до амбуланте) може подићи ниво глукозе за који лаик може помислити да је дијабетес. Након постављања правилне дијагнозе, прво што би требало урадити јесте промена исхране.
Да ли ће употреба инјекциног инсулина бити потребна, одлучиће ваш ветеринар на основу типа болести и самог тока. Обично се власници оболелих маца обуче да им сами дају инјекције након оброка. Препоручује се двократно давање јер се показало као бољи начин. Наравно, важно је бити стрпљив док се одреди права доза за љубимца, па би требало бити спреман за чешће посете ветеринару. Коришћење инсулина не мора значити да ће тако бити током целог живота маце.