СВИ ЗНАМО ДА КАМИЛЕ МОГУ ДУГО ДА ПРЕЖИВЕ БЕЗ ВОДЕ: Али како оне заиста подносе вруће дане?
Природа је чудо.
Двогрбе и једногрбе камиле могу да издрже дуге хладне зиме и врела лета у пустињи Гоби у централној Азији, врелину пустиња северне Африке и Арабије
Сигурно сте се понекад, упитали како камиле преживљавају у пустињи на врелинама, без воде или са мало воде? Одговор следи…
Осам НЕОБИЧНИХ ИМЕНА за дечаке који су заступљени у Србији - Нека од њих НИСУ ПРАВОСЛАВНА
ПРАВА СУ ПОСЛАСТИЦА ЗА КОМАРЦЕ: Људи који имају ово НА КОЖИ не могу да се одбране од напада
"Рекао сам јој ИМЕ СВОГ ПСА, а онда је ЗБРИСАЛА БЕЗ ТРАГА!" Сви у чуду: "Можда је нешто друго у питању..."
Камиле су се први пут појавиле у пустињама на југозападу Северне Америке. Током еволуције која је трајала милионима година постале су прави мајстори за преживљавање у сувим пределима.
Али вода је неопходна свим живим бићима на Земљи, и камиле без ње не могу да опстану. Крв садржи 91% воде. Ако се не надокнади губитак воде настао знојењем и мокрењем, крв се згушњава.!
Уместо да струји кроз крвне судове, креће се као сируп. То је опасно јер се тело хлади помоћу брзог протицања крви. Наиме, при претварању хране у енергију, у телу се ствара топлота.
Ове реакције које се одвијају дубоко у телу загревају крв, а она преноси топлоту према површини струјећи до коже и разливајући се по њој. Кожа за тили час израчи топлоту у ваздух и тело се расхлади. Али дехидрирана крв, густа као мед, не може довољно брзо да дође до коже. Топлота се нагомилава и може наступити смрт.
Чак и кад уопште није врућина, људи без воде могу да преживе само неколико дана. Међутим, камиле могу да преживе читавих седамнаест дана између два појења.
Већина људи мисли да су грбе хладњаци у којима бућка ускладиштена вода и лагано цури у крвоток камиле, али то није тачно. Грбе су у ствари пуне сала. Камиле користе своје грбе, као и цело тело, у јединственој стратегији за живот у сушним областима.
Прво, телесна температура камиле мења се са температуром ваздуха. Ноћу се спушта на око 34 °Ц, а затим, у току дана (кад температуре у Сахари могу да достигну 58 °Ц) може да се подигне на 41 °Ц.
Пошто је тако разлика између телесне и спољне температуре смањена, ваздух спорије загрева тело камиле него када би било хладније. Друго, кад је врућина, камилин метаболизам (сагоревање хране у телу) одвија се спорије и производи мање топлоте.
Треће, камила заиста може одређену количину воде да врати из бубрега у један од своја четири желуца, а затим у крв, уместо да је сву изгуби мокрењем. Коначно, грба служи камили као заштитни покривач.
Ова гомила сала пече се на летњем сунцу, упија и задржава топлоту, и успорава њено спуштање до унутрашњих органа камиле. Топлота која се створи у телу брзо се израчи у ваздух са камилиних вретенастих ногу.
Камиле могу на сваких 100 кг телесне тежине да изгубе 20 кг до 40 кг воде, а да им не позли (вода се не губи из крви, већ углавном из других ткива).
Ипак, камиле ни у којем случају не уживају у оваквом начину живота. Жедна камила, која је данима преживљавала од сопствене, поново прерађене воде, може да прогута сто литара воде за пет минута.