КОНАЧНО ОТКРИВЕНА ТАЈНА ПРАВЕ СРЕЋЕ: Научник са Харварда дошао до важног закључка
Често ни сами не умемо да дефинишемо шта је то срећа и које су то ситне радости које чине живот.
Већина нас је убеђена да се срећа и задовољство у животу могу постићи само великом амбицијом.
Али ово је погрешна концепција, сматра социолог и истраживач Артур Ц. Брукс, професор на Универзитету Харвард.
- Многи људи мисле да ће, када стекну неке вештине и добију оно што желе у животу, све бити у реду, али то је грешка, логична заблуда коју у мојој области називамо пристрасношћу дестинације - рекао је он. Пристрасност дестинације је погрешно веровање да ће трајна срећа доћи када постигнемо успех, достигнуће или испунимо циљ.
Ево неколико примера достигнућа за која људи верују да им доносе задовољство и срећу о којима сањају:
- добро плаћен посао или финансијска стабилност
- венчање
- куповина куће
- губитак тежине
Без обзира на то које је ваше коначно одредиште, Брукс каже да морате избегавати пристрасност дестинације и прихватити промене и еволуцију да бисте били истински срећни. У ствари, напредак је сегмент који нас мора усрећити, а не његов крајњи производ.
На крају, али не и најмање важно, циљ није срећа јер то није дестинација, већ путовање. Начин на који постајемо срећнији има мало везе са оним што се дешава изван нас, али више са оним што се дешава унутра.
Да бисте добили више задовољства у свом животу, Брукс каже да би срећу требало третирати као „инвестициони портфељ“ и дати приоритет овим областима:
- вера и филозофија живота
- породица
- заједнице и пријатеља
- смислен рад
Међутим, ниједна од ових ствари нас сама по себи не може учинити срећним, оне се допуњују и постоје у хармонији, преноси Сенса.хр.