Трзање у сну се често догађа, али У ОВОМ СЛУЧАЈУ би требало да се ЗАБРИНЕТЕ
Несвесни покрети тела током сна могу указати и на ову опасну болест!
Да ли вас је некад док тонете у сан пробудио снажан трзај сопственог тела? Да ли сте се осетили као да вас је ударила струја? Ова појава назива се хипнички трзај и уопште није ретка.
Према неким истраживањима погађа око 70 одсто светске популације. др. Рај Дасгупта, доцент клиничке медицине. Др Рај Дасгупта, доцент клиничке медицине са Универзитета Јужна Калифорнија, објашњава да је ово бенигна појава и није разлог за забринутост, али бисмо могли да поведемо рачуна о својим навикама које могу имати утицаја на појаву хипничких трзаја и самим тим на квалитет сна.
ШТА ЗНАЧИ КАДА ВАМ "ИГРА" ОКО - веровања кажу ЈЕДНО, а медицина сасвим друго
МОЗАК МУ СЕ ПРЕТВОРИО У СТАКЛО! Научници се ЗАПРЕПАСТИЛИ када су му ОТВОРИЛИ ЛОБАЊУ: Ево шта се десило
Овај трзај често нас уплаши, и изазове непријатан осећај, па се многи забрину да немају неко неуролошко обољење.
"Хипнагогни трзаји нису епилептичке природе, али уколико су учестали и ако доводе до буђења током ноћи, онда могу да буду знак поремећаја престанка дисања у сну (слееп апнеа) и у том случају би се требало обратити лекару за помоћ," каже др Степић за Мондо.
1. Недостатак сна
Када је реч о хипничким трзајима, недостатак сна је најчешћи узрок. То може да значи да недовољно или неквалитетно спавате, тј. ваше тело не достиже дубљу РЕМ фазу сна која је обнављајућа. С тим у вези једино што треба да урадите је да спавате више! Покушајте минимално седам сати и трудите се да увек у исто време одлазите у кревет. Пре спавања немојте користити телефон и таблет јер њихово плаво светло ремети сан.
2. Превелики стрес
Ментални и емоционални стрес такође могу подстакнути хипничке трзаје. Пробајте технике опуштања, медитације, јоге пред спавање. Немојте радити докасно и немојте гледати узнемиравајуће садржаје који вас додатно могу оптеретити.
3. Превише кофеина
Стимуланси, попут кофеина и никотина, такође су повезани с хипничким трзајима, стога је логично ако као њихову последицу имате несаницу. Што мање спавате, више кофеина ће вам бити потребно да вас преко дана држи буднима. Ограничите количину кофеина на највише три кафе дневно.
4. Апнеја у сну
Будући да се хипнички трзаји догађају током прелаза између будности и сна, вероватније је да ће се догодити ако имате апнеју у сну, тј.кратак престанак дисања у трајању од неколико секунди. Недостатак кисеоника изазваним овим поремећајем изазива стална буђења. Апнеју тешко да можете сами да препознате, најбоље је да вам партнер у томе помогне. Неки од симптома могу бити гласно хркање, гушење, поспаност током дана, без обзира на то колико сте спавали, буђење са сувим устима и болом у грлу, јутарња главобоља. Апнеја у сну може бити опасна стога обавезно посетите лекара.
Шта је синдром немирних ногу?
Иако могу деловати слично, хипнички трзаји врло се разликују од стања попут синдрома немирних ногу. Овај синдром није поремећај спавања, али је поремећај који вас спречава да спавате. Савет је да пре одласка у кревет урадите вежбе истезања.
Шта је с трзањем током спавања?
Друга врста трзања или покрета које бисте могли да осетите назива се периодични поремећај покрета удова. Они се догађају ноћу и обично захватају ноге. Тразање ногу није опасно, али вас такође може пробудити и пореметити сан.