ШТА СЕ СМЕ, А ШТА НЕ СМЕ ПРЕ ВАЂЕЊА КРВИ? Треба пити ИСКЉУЧИВО ВОДУ и испоштовати ОВО
За одређивање туморских маркера није неопходно да не једете.
За све лабораторијске прегледе пожељно је да пре вађења крви пуних 12 сати не једете ништа, а ујутру, на дан вађења крви, дозвољено је пити искључиво воду.
Ово важи само за планиране провере крвне слике у лабораторији, а за хитне случајеве, наравно, не. Празног стомака на претраге долазите ако радите ГУК (глукоза у крви), триглицериде, холестерол, ХДЛ, ЛДЛ, витамин Б12, фолну киселину, алкалну фосфатазу, бета крослапс (маркер за кости), остеокалцин, гвожђе, кортизол, издисајни тест на Хеликобактер пилори, PTH и хомоцистеин.
За одређивање туморских маркера није неопходно да не једете.
ОВИХ ПЕТ СТВАРИ ПСИ ПРОСТО ОБОЖАВАЈУ! Никад не бисте погодили у чему УЖИВАЈУ Ваши љубимци
ПОСТОЈИ РАЗЛОГ ЗАШТО СУ ЧЕТКИЦЕ ЗА ЗУБЕ ШАРЕНЕ - Пасту смо све време ПОГРЕШНО наносили
Масноће у крви
Две недеље пре треба се нормално хранити. Два дана пре вађења крви избегавајте вежбање и алкохол, а дан пре препоручује се немасна храна, а кафу не треба пити након 19 сати. Одређивање не би требало радити пре него што прође осам недеља од акутног инфаркта миокарда, хируршке операције, трауме, бактеријске и вирусне инфекције.
Одређивање гвожђа у крви
Два дана пре не пијте сокове обогаћене витаминима (боровница, црна рибизла, купине, цвекла и купиново вино) јер могу лажно повисити гвожђе.
Подношљивост глукозе (OGTT)
Пацијенти морају бити наташте (празног стомака) најмање осам сати, а највише 12. Током тестирања пацијент је све време у лабораторији.
Тест на тромбофилију
Већина прегледа на тромбофилију (крв из периферне вене) не сме се изводити док је пацијент на терапији за разређивање крви због утицаја на резултате претрага.
Хормони штитне жлезде из крви
Терапија хормонима штитне жлезде може утицати на резултат, па је важно на дан вађења крви не узети лек. Можете га узети непосредно након вађења.
Одређивање крви у столици
Седам дана пре треба избегавати лекове (осим неопходних које је прописао лекар). Тест одложите ако имате менструацију, пролив, крварење из хемороида и уринарног тракта.
Важно је напоменути и ово:
Пре вађења крви, задњи оброк требало би да буде лагана вечера, не после 19 сати.
Ујутру на дан вађења крви није дозвољено ништа осим воде, а 48 сати пре вађења избегавајте лекове (осим обавезних), јачи физички напор и алкохол.
Шта чинити код неких других анализа?
Узимање урина (једнократног)
Мора проћи најмање четири сата од пражњења бешике. Први јутарњи млаз би требало да се измокри, а средњи прикупи у стерилну посуду. Не узима се током и око менструације.
Сакупљање 24-сатног урина
Почиње другим јутарњим урином. Током целог дана и ноћи урин се сакупља и чува на хладном месту. Следећи дан дода се и први јутарњи урин и донесе у лабораторију.
Издисајни тест (Хеликобактер)
Ујутру не би требало ништа јести ни пити, чак не бисте смели ни зубе да оперете. Ради се најмање четири недеље након последње дозе антимикробног лека и две недеље након антисекреторног лека.