ЗАШТО НЕ МОЖЕМО ДА СЕ СЕТИМО СВОЈИХ СНОВА? Психолози откривају узрок овог проблема
Ово је корисно знати!
РЕМ фаза је фаза када већина људи сања. Ова фаза сна такође помаже мозгу да се одмори и опорави од једног дана размишљања, омогућавајући му да поново напуни енергију у облику глукозе за следећи дан. Дубок сан такође игра улогу у одржавању равнотеже хормона.
Током спавања наш ум процесурира све наше мисли са којима смо се борили током дана и претвара их у снове. Некада управо у њима нађемо решења за све оно што нас тишти на јави. Ипак, шта се дешава са онима који ни неколико минута после буђења не могу да се сете својих снова од предходне вечери?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2017/10/08/22291188_10214995052136281_6388521371716676695_o.jpg?itok=Yw5yhLqS)
"УЗ ПОМОЋ ЊЕ РЕШИЋЕТЕ СВОЈУ ВЕЧНУ СУДБИНУ" - сви Хришћани имају овај предмет, али многи не умеју да га користе
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/15/sr.jpg?itok=TiOZPn_6)
ЖАРИШТЕ БАКТЕРИЈА: Стјуардеса открила ШТА ЈЕ НАЈПРЉАВИЈЕ у авиону - Горе и од wc-a, стално вам је пред очима!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/10/03/screenshot_from_2022-10-03_19-23-45.jpg?itok=Cg3dbWd4)
"САЗНАЛА САМ ДА САМ ТРУДНА НА ПОРОЂАЈУ!" Није имала велики стомак, мучнине или било који други симптом, а онда је осетила јак бол
Постоји неколико разлога због којих долази до ове појаве, а свако од њих има узрок у одређеном здравственом проблему.
Истраживања су показала да стрес не само да нарушава и скраћује РЕМ фазу спавања, него повећава број буђења током ноћи. И једно и друго могу вам отежати памћење онога што сте сањали. Исхрана, такође, игра важну улогу у том процесу. Тешка и обилна исхрана пред спавање, масни и пржени оброци, зачињена јела, цитрусно воће, газирана пића, само су неке од намирница које могу утицати на миран сан и на памћење снова.
Траума игра посебну улогу у лошем спавању и потискивању снова. Наиме, траума је слична стресу, али много интензивнија. То зна лако да доведе до несанице, али и потпуног сузбијања присећања онога што смо сањали, а све у настојању да се што пре забораве болне ноћне море.
Излазак из сна веома је битан код процеса памћења снова. Према психологу и стручњаку за снове Рубину Наиману, пребрзо буђење можда нас тера да заборавимо снове. Он тврди да је раздобље неке врсте ошамућености "ванредно хибридно стање у ком се будите из сна, а које је одлично за присећање онога што сте сањали".