ЗАШТО НЕКИ ЉУДИ ПРЕРАНО ОСЕДЕ? Научници сматрају да сада имају ОДГОВОР на ово питање!
Да ли комбинација генетске предиспозиције и свакодневна вирусна инфекција могу узроковати прерано оседелу косу?
Научници сматрају да су можда открили механизам који објашњава зашто неким људима коса прерано оседи, док други оболе од ретке кожне болести витилиго, коју карактеришу беле мрље на различитим деловима тела.
Ново истраживање, објављено у журналу "ПЛОС Биологија", указује да ген који регулише природни пигмент меланин, такође, чува наш имуни систем да се не окрене против самог себе. Наша кожа, очи и коса добијају своју боју од меланина, којег производе меланоцити, ћелије у кожи и на другим деловима тела. Меланоцити су такође једна од првих ствари која одлази како старимо, због чега су веома важни научницима који проучавају старење.
- Матичне ћелије које ми проучавамо су оне од меланоцита у фоликули косе, што су матичне ћелије које су суштинске за производњу меланоцита -изјавила је за "Гизмодо" ауторка студије Мелиса Харис, биолог Универзитета Алабама у Бирмингему.
ДА ЛИ ПОСЕДУЈЕТЕ ЕМОЦИОНАЛНУ ИНТЕЛИГЕНЦИЈУ? Ових 6 ствари ће ти дати одговор!
Она и њен тим су се заинтересовали за одређени ген у меланоцитима - МИТФ ген који говори меланоцитима да направе свој протеин, који заузврат регулише функције меланоцита попут производње меланина. Код мишева узгојених да прерано оседе научни тим је уочио да је њихова производња гена МИТФ необично висока, доводећи их до исцрпљивања њихове залихе меланоцита. Истраживачи су сматрали да би узгајањем ових мишева да праве мање МИТФ-а успорили овај процес. Али, на њихово изненађење, то се није догодило. Мишеви су оседели једнаком брзином као и пре. Сада научници сматрају да су сазнали зашто. МИТФ не само што надгледа производњу меланина у меланоцитима, већ контролише и гене одговорне за испуштање интерферона, имуног протеина који помаже у борби против вирусних инфекција и сматра се првом линијом одбране. Без довољно МИТФ-а, мишји меланоцити су производили превише интерферона, који даље подстиче имуни систем да напада меланоците. Резултат је и даље било сиво крзно.
- Понекад долази до неочекиваних открића, као што је чињеница да МИТФ потискује изражавање гена стимулисаних интерфероном - каже Харис.
У другим експериментима је њен тим открио да полицитидилна киселина, хемикалија која опонаша вирусне инфекције, води до истог ефекта - седог крзна. То би могло објаснити зашто неки људи прерано оседе или развију витилиго.
- Међутим, свако добија вирусне инфекције, посебно у сезони грипа. Али не видимо да гомила људи изненада, прерано добије седу косу. То указује да, ако постоји генетска предиспозиција за седу косу код људи повезана са имунитетом, то можда није тако уобичајено - каже Харис.
ГЛЕДАЈТЕ ПАЖЉИВО У СЛИКУ! Оно што одмах спазите открива нешто дубоко о вашем животу!
Истраживачи витилига дуго теоретишу да урођени имуни систем игра главну улогу у узроковању овог поремећања, а нова студија баца светло на механизам тих догађаја. Процењује се да витилиго погађа 0,1-8% популације. Такође, ово истраживање би могло објаснити како меланома, рак који погађа меланоците, избегава детекцију имуног система.
-Волели бисмо да тестирамо да ли механизам описан у овој студији може објаснити прерано оседелу косу. Да ли комбинација генетске предиспозиције и свакодневна вирусна инфекција могу негативно утицати на меланоците и матичне ћелије меланоцита код људи и узроковати прерано оседелу косу - пита Харис. Она и њен тим планирају да наставе истраживање везе између матичних ћелија и старења.