ОТКРИВЕНО ЗАШТО ЉУДИ ПРИЧАЈУ У СНУ! Ево шта вам се може догодити ако вас неко ПРОБУДИ усред говора
Спроведено је истраживање!
У научном речнику причање у сну се назива сомнилоквија. Многи људи, већином 50% деце и 5% одраслих, причају у сну.
Причање у сну код неких људи може бити изазвано стресом, тескобом, недостатком сна, нерешеним проблемима, преједањем пре одласка у кревет или може бити изазвано неким нерешеним задатком који је остао у нашој подсвести. Много се научника из разних сфера бавило истраживањима на ову тему, али изгледа да су "најближе истини" руски стручњаци.
Према званичним подацима, у сну најчешће причају деца будући да тако проживљавају бурне дневне догађаје и снажне емоције. При том, не мора да значи да ће дете по одрастању задржати ту навику, која се не може свесно контролисати.
ТРИК да изаберете СЛАТКУ И ЗРЕЛУ ЛУБЕНИЦУ: Ако урадите ОВО никада нећете погрешити
Пре него што КРЕНЕТЕ НА ОДМОР, обавезно ИСКЉУЧИТЕ ове уређаје и избегните ДОДАТНЕ ТРОШКОВЕ
ШАМПОН КОЈИ СВИ КОРИСТИМО ЈОЈ СПРЖИО 55 ОДСТО ТЕЛА! Провела 2 месеца у коми, изгубила СЕДАМ ПРСТИЈУ
Наука каже да су причању у сну подложне веома сензитивне особе, велики емотивци, а најбољи доказ за такву тврдњу јесу истраживања која показују да се код преосетљивих особа запажају специфичне карактеристике у развоју великог мозга. У сну могу да говоре и људи који пате од несанице или осећају неку врсту притиска. На ову појаву утичу и стрес, депресија и конзумирање алкохола, као и висока телесна температура.
Многи се плаше да ће, ако говоре у сну, њихове тајне бити небезбедне и да ће се разоткрити. По правилу, у првој и другој фази сна јавља се нејасан и неповезан говор - компликовани монолози, који не трају дуже од пола минута. У трећој и четвртој фази сна човек почиње да "брбља" и стење. Истина, у тим речима нема неког вишег смисла.
Због тога, поручују руски истраживачи, не би требало да се плашимо да ћемо у сну открити своје тајне и скривене мисли, "избрбљати" нешто што не треба или да ћемо од партнера сазнати нешто што није имао намеру да нам каже.
Шта изазива причање у сну?
Причање у сну може бити симптом много озбиљнијег поремећаја, као што су апнеја током спавања, кошмари и поремећаји везани за РЕМ фазу сна. Причање у сну може се десити и када особа има грозницу, када је неиспавана, депресивна, под стресом или кад пије алкохол пред спавање.
Треба ли да се пробуди онај који прича у сну?
Ако оног ко прича у сну пробудите, а ко је иначе хронично неиспаван, он може да престане да прича на кратко, али чим поново заспи да настави са причом. А ако је у питању поремећај који је у вези са РЕМ фазом сна, буђење може бити од помоћи, али и не мора бити од помоћи и зато је важно да се у том случају обратите неком стручњаку – каже професорка Илен Розен са Универзитета у Пенсилванији, која се бави проблемима које људи имају са сном.
У већини случајева причање у сну престаје само од себе. Уколико имате овај проблем неопходно је да искључите алкохол из употребе, нарочито у вечерњим сатима, а такође избегавајте кофеин, и наравно, покушајте на све начине да "заобиђете" нервирање.