ЗАШТО САЊАМО? - Шта представљају наши снови и да ли им треба придавати значаја
Занимљивости које нисте знали о сновима и њиховим фазама
Снови у нама ноћу изазивају експлозију емоција. У сновима су посебно активна подручја мозга која су одговорна за емоције, визуелну перцепцију и моторичке способности. У остатку текста представићемо вам неке чињенице, али и занимљивости везане за снове.
Наши преци су се бавили овим питањем пре више од 4.000 година. За сањање су кривили богове или веру. Крајем 19. века неуробиолози су се први пут позабавили питањем шта се дешава са телом током сањања. Еуген Асерински је дошао до сазнања о такозваној РЕМ фази сна. (Рапид Eye Мовементс)
Мислили сте да МАЈКЕ сву децу воле исто, е па преварили сте се! Ово је пет знакова да сте јој баш ви ОМИЉЕНО ДЕТЕ
"Парче Србије у Африци" Дијаспора Срба изградила другу ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ У АФРИЦИ - Зову је "Бели џин"
РЕМ фаза - Ова фаза се такође назива фазом покретања очију и јавља се 3-4 пута сваке ноћи. Мозак је овде подједнако активан као и када је будан, али су мишићи потпуно опуштени. Уколико се пробудите у овој фази сна, можете се сећати онога шта сте сањали.
Фаза спорог таласа - Представља фазу дубоког сна и изгледа потпуно другачије. Истраживања показују да се људи не могу сложити да су нешто сањали. У овој фази очи се не померају, а мишићи су донекле напети.
Разлози зашто сањамо
1. Фројдово тумачење - На наше снове се осликавају спољашњи утицаји претходног дана, акутни чулни стимуланси, поруке из унутрашњости тела и значајна искуства. Он у свом делу "Тумачење снова" објашњава да се снови сажимају као испуњење жеља. Потиснуте жеље и нагони из подсвести се шуњају у свест ноћу.
2. Снови помажу у решавању проблема - Многи психолози данас тврде да се старе и нове информације мешају у сновима. Ово ствара креативне идеје које могу да реше проблеме.
3. Снови као непотребни материјал - Фотографи су истраживали изразе лица људи док спавају. Они сматрају да мозак ноћу "сређује" информације путем сна. Постоји такозвана фацијална консолидација. То значи да се старе нервне везе јачају и стварају нове. Ноћу се искуство поново обрађује и чува у дуготрајној меморији.
Топ 5 најчешћих снова
1. Да нас неко прати
2. Полагање и често падање испита
3. Да летимо
4. Да губимо зубе
5. Губимо контролу над возилом
Неке од занимљивих чињеница везаних за снове
- Свако лице које нам се појави у сну је већ виђено
- У просеку, жене се чешће сећају сна
- Дечји снови су скоро 40% ноћне море
- 12% људи сања само црно-бело...
До данас не постоји јединствено објашњење зашто сањамо. Будући да је сан велики део наших живота и да нас стално прате снови, они свакако служе важној сврси, али научници још увек нису открили којој тачно.