ЗАШТО СЕ МЛАДА ПРЕНОСИ ПРЕКО ПРАГА? Сви знамо овај за СРПСКИ ОБИЧАЈ, а ево које има ЗНАЧЕЊЕ за младенце
Некада се подразумевало да млада мења место пребивалишта када се уда, односно да се сели у кућу свог супруга.
Ако не знате зашто се млада преноси преко прага и какав је то (старински) обичај сада је тренутак да то сазнате. Преношење младе преко праге је један од најстаријих обичаја и у нас као и у свету, када је склапање брачне заједнице у питању.
КОНАЧНО И ЗВАНИЧНО: Ово је листа НАЈПАМЕТНИЈИХ ЉУДИ на свету - на списку је само 4 жене и 1 СРБИН!
КОЈИ МИРИС ЈЕ НАЈПРИВЛАЧНИЈИ ЉУДИМА? Научници открили и која АРОМА нам најмање одговара
Некада се подразумевало да млада мења место пребивалишта када се уда, односно да се сели у кућу свог супруга. Овај обичај је успео да се одржи све до данас, јер се иза нега крије једна врло занимљива симболика која за многе младенце и данас има важно значење и вредност.
Иза овог обичаја који се поштује већ вековима, крије се веровање наших предака. У том периоду су се изузетно поштовале породичне вредности и обичаји, а један од њих јесте управо овај, који везујемо за брачну заједницу. Млада је некада, па све до скоро, живела у родитељској кући, а тек после удаје је прелазила у кућу свог супруга.
Некада се јако пазило на то ко потиче из које породице, јер су се бракови склапали и по угледу и чувењу између истих. Ако је девојка одлазила у кућу која се сматрала имућнијом и угледнијом, вредност њене породице је расла у друштвеним оквирима. Млада је удајом ступала под заштиту младожењиног свеца, његовог крсног имена и породичне славе.
Веровало се да душе умрлих предака активно учествују у животима живих и да на неки начин заувек “живе” у породичним кућама и то на самом кућном прагу. Из тог разлога се изузетно пазило да млада, која још није уведена у нову породицу, не згази праг своје нове куће, како не би нагазила на душе предака.
Веровало се да су њене стопе прецима још увек непознате и зато ју је младожења морао преносити, како би избегао њихову евентуалну љутњу.
Западни Европљани су веровали да ће млада која се спотакне на прагу свог новог дома неповратно донети несрећу њеном дому и браку. Пошто је изгледа да је муж био имун на такву ситуацију, младожења који је носио младу у кућу показао се као добар начин да се таква незгода уопште избегне. Чини се да овај страх од спотицања има своје корене у староримској култури, која је имала слично веровање
На крају крајева сам чин преношења младе преко прага је врло забаван и омогућава вам ако ништа друго да испоштујете традицију ваших предака.