ПО КАФАНАМА И НОВИНАМА! Погледајте по чему су БЕОГРАДСКЕ ОПШТИНЕ добиле своја ИМЕНА
Историја Београда настајала за карираним столовима.
Они који су 1924. године седели у кафани „Нови Београд“ у Тошином бунару вероватно нису ни слутили да ће исто име понети општина формирана скоро три деценије касније. Да ли Новобеограђани знају како је општина у којој живе добила име?
ОВАЈ ГРОФ ЈЕ ИСПИСАО ИСТОРИЈУ РУСИЈЕ: Српски племић и дипломата, повукао је границе моћне државе
НИ У БОЛНИЦАМА НИСУ ПРАЛИ РУКЕ! Ево ко је ОТКРИО ДЕЗИНФЕКЦИЈУ и увео ХИГИЈЕНУ у домаћинства и медицину
Уз помоћ овог ТЕСТА за пет секунди ћете знати да ли сте под СТРЕСОМ!
У Земуну је 1939. излазио и недељник „Нови Београд“, али историчари кажу да ове занимљивости не треба доводити у везу са именом општине која данас има највише становника у Београду.
„Историчар не може да потврди да је то пресудило и наравно да није, знате заснивање општине Нови Београд је сувише озбиљан и велики чин. Новом Београду је намењено да буде центар Београда, дакле ту је требала и ту је и била и савезна Влада и ЦК тада једине владајуће партије, сувише је то озбиљно и обимно да би носило спонтано назив по некој кафани“, рекао је историчар Небојша Дамјановић
Можда Нови Београд није добио име по кафани, али легенда каже да Чукарица јесте.
„Преко пута Аде Циганлије налазила се кафана код Чукара, то је народ тако прозвао и претпоставка је да се на основу тог назива формирано село Чукарица да би касније после 1950. настала и општина Чукарица“, рекао је Видоје Голубовић, хроничар Београда.
Једна од најинтересантнијих је прича о Палилули. У време турске владавине у граду је било забрањено пушење због опасности од пожара, а грађани који су желели да запале луле одлазили су ван градских зидина, најчешће у село Палилула.
Верује се да је по томе ова општина добила име. За називе других везане су разне легенде, историјске личности и догађаја. Некада је у Београду била само једна општина, а данас их је 17.