Звали су је "ТИФУСНА МЕРИ" - заразила је силне богаташе, па је стављена у доживотни КАРАНТИН! (ВИДЕО)
Ширила је болест немилице.
Мери Мелон, која је добила надимак "тифусна Мери" најпознатији је "нулти пацијент", који је одговоран за подстицање епидемије тифусне грознице у Њујорку 1906. године.
Пореклом из Ирске, Мелонова је емигрирала у Сједињене Државе, где је радила за богаташе као куварица. После бројних случајева тифуса међу члановима богатих њујоршких породица, лекари су установили да је извор болести управо Мери, због чега је она уједно и прва особа у Сједињеним Државама идентификована као асимптоматски носилац болести.
Верује се да је Мери заразила 53 особе тифусном грозницом, од којих су три умрле.
СРПСКИ ПЕВАЧ У ТЕШКОМ СТАЊУ! Хитно ХОСПИТАЛИЗОВАН због короне - ПРИКЉУЧЕН НА КИСЕОНИК!
Она је била здрави клицоноша – особа која носи бактерију, али нема никакве симптоме болести, па зато и лакше преноси заразу на друге.
Све је више доказа да су неки људи делотворнији од осталих када је посреди ширење вируса, а случај Мери Мелон први је забележен случај такве особе, која се још назива и суперклицоноша.
Тада је тифусном грозницом у Њујорку заражено неколико хиљада становника, а стопа смртности износила је десет одсто.
И израз "нулти пацијент" са собом носи стигму. Бројни лекари су против тога да се идентификује први документовани случај заразе, јер страхују да би то могло резултирати дезинформацијама о болести или чак виктимизацијом одређене особе.
Глумца запросио дечко, он заплакао од среће! Компоновао је песму само за њега! (ФОТО)
Мери Мелон стављена је у доживотни карантин 27. марта 1915. године.
Била је смештена у карантину на острво Норт Брадер. Реч је о острвцету усред Ист Ривера у Њујорку, недалеко од четврти Бронкс.
У карантину је Мери преживела више од 23 последње године живота. Умрла је у добу од 69 година и то не од тифуса, него од упале плућа. За време боравка у карантину постала је славна особа, па су је посећивали и новинари (добила је надимак "Typhoid Mary" – Тифусарка Мери). Међутим, новинарима је било забрањено чак и да узму чашу воде од ње.