ИЗЛАЗЕ ТИ АКНЕ ЗБОГ МАСКЕ? Једноставна решења и за ову невољу
Важно је да усвојите одређена правила - и када је ношење маске за лице и када је нега коже у питању.
По свему судећи, маске ће још извесно време бити део наше свакодневнице. Ипак, њихово дуготрајно и учестало ношење ставља кожу лица пред посебне изазове. Због маски, постали смо склони иритацијама и акнама у доњем делу лица. Пошто су овакве акне у директној вези са ношењем маски, бржебоље добиле су име: маскне.
Овоме су посебно склоне особе са осетљивом кожом, оне које болују од розацее, атопијског дерматитиса, као и људи који се већ боре са акнама и различитим алергијама. А да бисте преупредили/санирали појава маскни, важно је да усвојите одређена правила - и када је ношење маске за лице и када је нега коже у питању.
Знате ли шта су маскне?
Овај појам представља спој две речи – маска и акна. Реч је о болним акнама које се јављају на носу, бради и образима, а последица су учесталог и дуготрајног покривања лица маском. Услед тога, кожа не може несметано да дише, а топло и влажно окружење (проузроковано дисањем, говором и знојењем) представља савршену подлогу за развој бактерија, те и појаву маскни.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/26/untitled_design_9.png?itok=O0yM5uMD)
Докторка упозорава: Узимате ВИТАМИН Д? Пазите се, превелика количина може довести до ОЗБИЉНИХ ПРОБЛЕМА!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/08/profimedia-0359969095.jpg?itok=c_cEkPSI)
ГОДИНАМА КАМУФЛИРАШ ПОДОЧЊАКЕ?! Можеш да се опустиш, они су сада ТРЕНД
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/profimedia-0253492219.jpg?itok=BPoiWL8a)
РУЖНЕ ДА НЕМА ДАЉЕ! Погледајте које ЦИПЕЛЕ ће бити хит овог пролећа, модне иконе их НОСЕ са БЕЛИМ ЧАРАПАМА!
Како спречити акне испод маске?
Важно је имати на уму да није свеједно какву маску за лице користите нити на који начин је одржавате чистом. Како бисте ризик од појаве акни свели на најмању могућу меру, придржавајте се ових савета...
Избегавајте маске за лице направљене од синтетичких тканина. Бирајте оне лагане, од природних материјала – нежније су према кожи.
Уколико носите хирушке маске, мењајте их што ћешће – на свака два сата.
Ради дезинфекције, многе маске доступне на тржишту третиране су формалдехидом. Уколико сте алергични на ову хемијску супстанцу, при куповини маске, немојте то изгубити из вида.
За одржавање чистоће вишекратне маске користите благе детерџенте – они јачи могу проузроковати осип, свраб и црвенило. И перите је што чешће јер уља која кожа лучи, као и слине и зној који се накупљају на маски, могу бити главни кривци за појаву маскни.
Избегавајте употребу шминке испод маске. Она може да запуши поре и учини кожу нечистом.
Свако вече темељно очистите лице како бисте уклонили све нечистоће и остатке зноја.
На који начин третирати маскне?
Експерти се слажу да је доследност у нези, као и примена одређених правила и препарата, кључ успеха!
Немојте цедити нити дирати маскне. То би могло проузроковати више штете него користи!
Када је чишћење лица у питању, ослоните се на благе формуле који дубински чисте поре. Избегавајте оне који у свом саставу садрже ретиноли и алкохол.
Уврстите у своју рутину неге лагану, хидратантну крему која ће надокнадити изгубљену влагу.
Потрудите се да створите баријеру између коже и материјала од ког је маска сачињена. У тој мисији ослоните се на вазелин или крему са цинк оксидом.