ИСПРАВКА: Наношење аспирина на лице не лечи акне
Наношење аспирина на кожу може ублажити упалне процесе, али ипак неће решити проблем са акнама.
Анализом портала raskrinkavanje.ba утврђено је да садржај на нашем порталу Србија Данас који наводи да се наношенем аспирина могу решити акне и боре представља псеудонауку и преношење лажних вести.
У наведеној анализи се наводи да "наношење аспирина на кожу може ублажити упалне процесе, али ипак неће решити проблем са акнама".
ЧИЊЕНИЦЕ:
Наиме, аспирин садржи ацетилсалицилну киселину, која је дериват салицилне киселине и настаје хемијском реакцијом између салицилне и ацетилне киселине. Користи се за симптоматско лечење повишене температуре, ублажавање главобоље, зубобоље и болова у мишићима и делује противупално. Такође, у условима за кориштење наведено је да аспирин треба узимати оралним путем уз чашу воде, стоји између осталог у анализи коју је направило Раскринкавање.
У чланку платформе Health, која се бави медицинским темама и здравим начином живота, дерматологиња др. Annie Гонзалес каже да не постоје научни докази да аспирин лечи акне. Гонзалес наводи да ацетилсалицилна киселина, која је у аспирину, није исто што и салицилна киселина, која се често користи као третман за акне на кожи. Ацетилсалицилна киселина не отчепљава поре на кожи, док салицилна може имати тај ефекат, наводи она.
Др. Назанин Саеди за Health и др. Yoram Harth у разговору за Healthline такође не препоручују примену ацетилсалицилне киселине на лицу, нарочито не свакодневно, јер је ова киселина прегруба за кожу и може изазвати иритацију и црвенила.
Анализом је закључено како не постоје докази да наношење аспирина на кожу може довести до зацељења и превентирања акни на лицу и кожи. Напротив, оваква употреба аспирина може погоршати стање коже.
Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је наведеном анализом утврђено да представљају преношење лажних вести и псеудонауку.